Mateusz Morawiecki z wizytą w Finlandii. Z premierką Sanną Marin ma rozmawiać o Rosji i Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Helsinek, gdzie spotka się z premier Finlandii Sanną Marin. Szefowie obu rządów mają rozmawiać o współpracy dwustronnej, a także omówić kwestie bezpieczeństwa, w tym związane z zagrożeniem ze strony Rosji i inwazją Kremla na Ukrainę.
Zobacz wideo

Rzecznik rządu Piotr Müller jeszcze przed wylotem zwracał uwagę na to, że wizyta w Helsinkach odbywa się na krótko przed posiedzeniem Rady Europejskiej, które zaplanowano na połowę grudnia.

- W jej agendzie planowane są m.in. tematy wojny na terenie Ukrainy i pomocy dla tego kraju, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa i obrony - wymienił.

Wśród tematów niedzielnego spotkania pojawi się też kwestia współpracy dwustronnej.

- Do najważniejszych kwestii w stosunkach Polski i Finlandii należą polityka wschodnia, bezpieczeństwo i obrona oraz współpraca regionalna – wskazał Müller.

Przypomniał jednoczenie, że Finlandia wraz ze Szwecją kandydują do członkostwa w NATO. Podkreślił, że polski rząd wspiera aspiracje tych państw, jeśli chodzi o dołączenie do Sojuszu.

- Polska już wyraziła zgodę na przyjęcie obu krajów do NATO. Oczekujemy na finalizację formalnego procesu akcesji do NATO w pozostałych krajach - oświadczył.

Ostatnie spotkanie dwustronne premierów Polski i Finlandii odbyło się w maju br. w Warszawie. Fińska premier wzięła wówczas udział w międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy oraz spotkała się z premierem Morawieckim.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM