Antyniemiecki kurs rządu. Wyniki sondażu pokazują, co o tym sądzą Polacy

50,5 proc. Polaków negatywnie ocenia politykę rządu premiera Mateusza Morawieckiego wobec Niemiec; 18,7 proc. ocenia ją pozytywnie, a 30,8 proc. nie ma w tej sprawie zdania - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
Zobacz wideo

Ankietowani zostali zapytani w sondażu o to, jak oceniają politykę rządu premiera Morawieckiego wobec Niemiec. Pozytywnie na to pytanie odpowiedziało 18,7 proc. respondentów, negatywnie wypowiedziało się 50,5 proc. ankietowanych, a 30,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Senior project manager w SW Research Justyna Sobczak podkreśliła, że politykę obecnego rządu wobec Niemiec negatywnie ocenia prawie 6 na 10 badanych (57 proc.) w wieku powyżej 50 lat oraz taki sam odsetek osób z wykształceniem wyższym.

Według niej sześć na dziesięć osób (59 proc.) z dochodem w przedziale między 4001 a 5000 zł netto oraz taki sam odsetek osób mieszkających w miastach liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców podziela złą opinię odnośnie polityki rządu Morawieckiego wobec zachodnich sąsiadów Polski.

Rp.pl przypomina, że polski rząd przekazał niemieckiemu rządowi notę dyplomatyczną, poruszającą temat odszkodowania, jakiego Polska domaga się od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

1 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiono raport Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Pracami zespołu kierował Arkadiusz Mularczyk. Z raportu wynika, że Polska zamierza domagać się od Niemiec 6 bilionów 220 mld zł tytułem reparacji.

Portal wskazuje, że Niemcy uważają, iż temat reparacji wojennych został zamknięty deklaracją z 1953 roku, w której Polska zrzekła się reparacji wojennych wobec Niemiec. Rząd Marka Belki w 2004 roku potwierdził to stanowisko. "Jednak w 2019 roku premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke stwierdził, że deklaracja z 1953 roku była 'układem między Polską a NRD', którego obecne władze nie uznają" - czytamy.

Badanie SW Research było przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 listopada 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM