Antyniemiecki kurs rządu. Wyniki sondażu pokazują, co o tym sądzą Polacy
Ankietowani zostali zapytani w sondażu o to, jak oceniają politykę rządu premiera Morawieckiego wobec Niemiec. Pozytywnie na to pytanie odpowiedziało 18,7 proc. respondentów, negatywnie wypowiedziało się 50,5 proc. ankietowanych, a 30,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Senior project manager w SW Research Justyna Sobczak podkreśliła, że politykę obecnego rządu wobec Niemiec negatywnie ocenia prawie 6 na 10 badanych (57 proc.) w wieku powyżej 50 lat oraz taki sam odsetek osób z wykształceniem wyższym.
Według niej sześć na dziesięć osób (59 proc.) z dochodem w przedziale między 4001 a 5000 zł netto oraz taki sam odsetek osób mieszkających w miastach liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców podziela złą opinię odnośnie polityki rządu Morawieckiego wobec zachodnich sąsiadów Polski.
Rp.pl przypomina, że polski rząd przekazał niemieckiemu rządowi notę dyplomatyczną, poruszającą temat odszkodowania, jakiego Polska domaga się od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej.
1 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiono raport Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Pracami zespołu kierował Arkadiusz Mularczyk. Z raportu wynika, że Polska zamierza domagać się od Niemiec 6 bilionów 220 mld zł tytułem reparacji.
Portal wskazuje, że Niemcy uważają, iż temat reparacji wojennych został zamknięty deklaracją z 1953 roku, w której Polska zrzekła się reparacji wojennych wobec Niemiec. Rząd Marka Belki w 2004 roku potwierdził to stanowisko. "Jednak w 2019 roku premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke stwierdził, że deklaracja z 1953 roku była 'układem między Polską a NRD', którego obecne władze nie uznają" - czytamy.
Badanie SW Research było przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 listopada 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
DOSTĘP PREMIUM
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"
- Rosyjscy hakerzy zaatakowali portugalską służbę zdrowia? To odwet za pomoc Ukrainie
- Rosjanie nie chcą walczyć w Ukrainie. 600 rezerwistów wróciło do kraju