Glapiński o Kurskim: Spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania. Mógłby zajmować wyższe stanowiska

Znam pana Kurskiego od wielu lat, na wysokim poziomie zna się na finansach i ekonomi - tak Jacka Kurskiego wychwalał prezes NBP Adam Glapiński. To on zgłosił byłego prezesa TVP do pracy w Banku Światowym. Przekonywał, że Kurski "zna się na finansach i ekonomii lepiej niż niektórzy eksperci", którzy - jak podpowiadał dziennikarzowi TVN - wypowiadają się "nie powiem, w czyjej stacji".
Zobacz wideo

Jacek Kurski ledwie trzy miesiące nie miał prestiżowej pracy po tym, jak we wrześniu Rada Mediów Narodowych odwołała go ze stanowiska prezesa TVP.  Dzięki Adamowi Glapińskiemu Kurski został alternate executive directorem szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Na tradycyjnym wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego, które odbywają się po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, musiało więc paść pytanie o lukratywną posadę dla byłego prezesa TVP. W Banku Światowym Kurski ma zarabiać ponad 1 mln złotych rocznie.

- Na pewno pan Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę, polski świat finansów  w międzynarodowych instytucjach finansowych i innych - tak Glapiński odpowiadał na pytanie ws. Kurskiego. Prezes NBP podkreślił, że były prezes TVP i były europoseł "mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska".

- On spełnia wszystkie kryteria. Mogą to państwo porównać z życiorysami innych pracowników Banku Światowego na tym poziomie i wszystkich polskich poprzednich (przedstawicieli). Założę się, że nie znają państwo nazwisk poprzednich, żeście się tym nie interesowali - stwierdził. I dalej komplementował swojego protegowanego. - Ma najwyższe kwalifikacje. Znam pana Kurskiego od wielu lat. Na wysokim poziomie zna się na finansach i ekonomii. Lepiej niż niektórzy eksperci, co się - no, nie powiem, w czyjej stacji - wypowiadają na ten temat i rzucają gromy - stwierdził, w odpowiedzi na pytanie dziennikarza "Faktów" TVN.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM