Starcie PiS i AgroUnii w Przysusze "wygrywa pan Ko³odziejczak". "Medialnie to by³o ¶wietne"

W Przysusze w niedzielê odby³y siê konferencje PiS i AgroUnii. Obie po¶wiêcone problemom polskiej wsi. Zdaniem prof. Anny Pacze¶niak, spotkanie okaza³o siê wygrane dla AgroUnii, tak¿e dlatego, ¿e dosz³o do spektakularnego wyrzucenia telewizora przez okno. - Medialnie to by³o ¶wietne - oceni³a w TOK FM politolo¿ka z Uniwersytetu Wroc³awskiego.
Zobacz wideo

Przysucha go¶ci³a w niedzielê dwie konferencje partyjne: Prawa i Sprawiedliwo¶ci oraz AgroUnii. Jeszcze przed ich rozpoczêciem lider rolniczej organizacji - Micha³ Ko³odziejczak - poinformowa³, ¿e policja pojawi³a siê u osób, które wynajê³y rolnikom salê, co skoñczy³o siê tym, ¿e konferencjê trzeba by³o zorganizowaæ w innym miejscu. "Policjanci zapewne zostali wys³ani przez PiS-owców. Przewidzieli¶my taki scenariusz i ju¿ w pi±tek wynajêli¶my kolejne sale" - poinformowa³ Ko³odziejczak. AgroUnia skupi³a siê oczywi¶cie na krytykowaniu tego, co dzia³o siê na konwencji PiS-u.

Jak oceni³a prof. Anna Pacze¶niak, "pojedynek" wygra³a organizacja Ko³odziejczaka. - Skoro prezes PiS na w³asnej konwencji odwo³ywa³ siê do tego, ¿e tu gdzie¶ obok s± awanturnicy i zdecydowanie mówi³ o liderze AgroUnii, to jasne jest, ¿e z punktu widzenia oprawy, wygrywa pan Ko³odziejczak - mówi³a ekspertka z Uniwersytetu Wroc³awskiego w "Pierwszym ¦niadaniu w TOK-u".

Politolo¿ka przypomnia³a, ¿e jeden z dzia³aczy AgroUnii podczas konferencji wyrzuci³ przez okno telewizor. By³o to po tym, kiedy na mównicy pojawi³ siê unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, a lider AgroUnii nie wytrzyma³ i powiedzia³: "Nie da siê tego ogl±daæ. Wyrzuæ ten telewizor. Tego nie da siê ogl±daæ". - Zastanawia³am siê, czy kto¶ tam na dole stoi, bo to by³ dobry telewizor. Ale medialnie to by³o ¶wietne - stwierdzi³a prof. Anna Pacze¶niak w rozmowie z Piotrem Ma¶lakiem.

Dzia³acze AgroUnii czêsto reagowali na wypowiedzi Jaros³awa Kaczyñskiego s³owami "hañba" i "rozdawnictwo". Ocenili tak¿e, ¿e "PiS cofa Polaków do ¶redniowiecza". Ko³odziejczak okre¶li³ nawet Kaczyñskiego s³owami "k³amca", "leñ" i "oszust". 

- Kaczyñski ze ¶wit± i premierem pokaza³ siê jako skostnia³y aparatczyk. A jak ju¿ us³ysza³am Mateusza Morawieckiego, który mówi, ¿e "nie tylko deszcz rosi polsk± ziemiê, czêsto ³zy i krople potu", to my¶lê, ¿e nawet u rolników wywo³a³o to ¶miech na twarzy - komentowa³a prof. Anna Pacze¶niak.

Go¶cini TOK FM oceni³a, ¿e sprawa zwi±zana z wizyt± policji u osoby, która wynajê³a salê AgroUnii, wpisuje siê w strategiê, któr± od dawna stosuje Jaros³aw Kaczyñski. Chodzi - jak wyja¶ni³a - o budzenie strachu w ludziach.

TOK FM PREMIUM