Za szybka jazda Mariana Banasia. Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu szefowi NIK-u

"Rzeczpospolita" ustaliła, że w Sejmie są już dwa wnioski o uchylenie immunitetu prezesowi NIK. Drugi do sprawy za wykroczenie drogowe. Według dziennika złożyć go miała Inspekcja Transportu Drogowego.
Zobacz wideo

Czwartkowa "Rzeczpospolita" donosi, że prezes Najwyższej Izby Kontroli o 20 km przekroczył dozwoloną prędkość. Wykroczenie zarejestrował fotoradar. Inspekcja Transportu Drogowego nie mogła wystawić mandatu, bo prezesa NIK chroni immunitet. Wniosek ITD o jego uchylenie, jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", trafił do Sejmu, a Komisja Regulaminowa, Immunitetowa i Spraw Poselskich ma zająć się nim w ciągu najbliższego pół roku.

- Potwierdzam, że sprawa ta znajduje się w przyjętym porządku obrad na przyszły rok - powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak przypomina "Rz", to nie pierwsza sprawa Mariana Banasia z immunitetem. Od blisko półtora roku w Sejmie czeka na rozstrzygnięcie inny wniosek o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem popełnienia przez niego przestępstwa, chodzi o zarzuty ukrywania majątku.  W styczniu 2022 roku sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi Najwyższej Izby Kontroli. Od tego czasu nic się w sprawie tego wniosku nie wydarzyło.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM