Nagła zmiana planów PiS. Sejm nie zajmie się dziś projektem noweli o SN

Sejm nie zajmie się w czwartek projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z harmonogramem, jego pierwsze czytanie miało rozpocząć się o godzinie 17.

- Zgodnie z apelem pana prezydenta ten temat wymaga pogłębionej analizy, konsultacji, powinien być bardziej przedyskutowany. Takie głosy płynęły także z innych środowisk politycznych, dlatego ten projekt jest dzisiaj zdjęty z porządku obrad i będzie procedowany pewnie w późniejszym czasie - powiedział Rafał Bochenek na briefingu w Sejmie.

Przyznał, że "wszystko wskazuje na to", że nie będzie także zaplanowanego wstępnie na wtorek kolejnego posiedzenia Sejmu w tej sprawie. - Wszystko zależy od tempa konsultacji - zaznaczył.

Krytyka Andrzeja Dudy

Nie współuczestniczyłem w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go ze mną - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny.

Jak mówił, trzy tysiące przedstawicieli władzy sądowniczej w ciągu ostatnich lat odebrało swoje nominacje sędziowskie. "Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który te legitymacje sędziowski będzie podważał, który te nominacje, dokonane przez prezydenta RP, będzie pozwalał komukolwiek weryfikować" - oświadczył.

Andrzej Duda podkreślał w czwartek w Pałacu Prezydenckim, że bardzo zależy mu, by Polska otrzymała fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. "Będę wspierał rozwiązania, które będą nam pozwalały korzystać z naszych praw jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a uważam, że takim prawem naszym jest to, abyśmy otrzymali pieniądze z KPO, który już jest zaakceptowany" - zaznaczył.

Posłowie w czwartek mieli się zająć projektem nowelizacja ustawy o SN, autorstwa PiS, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę. Jest on, jak mówili na konferencji we wtorek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek, efektem negocjacji z Komisją Europejską i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy dot. sądownictwa, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM