Co zrobi KRRiT w sprawie "Siły kłamstwa"? "Znalezienie argumentów za ukaraniem nadawcy jest na granicy niemożliwości"

Jaką decyzję podejmie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ws. reportażu "Siła kłamstwa" TVN24? - Ja bym taką sprawę oddalił i umorzył. Co zrobi przewodniczący Świrski, tego nie wiadomo - mówił w TOK FM były szef KRRiT oraz b. prezes TVP Jan Dworak. Jak stwierdził, nie zaczynałby całej sprawy "od ogromnej zapowiedzi ukarania nadawcy, bo to świadczy o pewnej stronniczości".

W związku z emisją reportażu "Siła kłamstwa" autorstwa Piotra Świerczka, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w grudniu wszczął postępowanie w sprawie ukarania nadawcy - telewizji TVN. Skargę do KRRiT złożył były szef MON, przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, której materiał dotyczył.

Jaką decyzję w sprawie skargi dotyczącej reportażu "Siła kłamstwa" podjąłby były szef KRRiT Jan Dworak? - Ja bym postąpił tak, jak nakazują przepisy i pewien zwyczaj, który panuje w KRRiT: rozpatrzyłbym najpierw argumenty za i przeciw, a potem dopiero bym poinformował, czy wszczynam postępowanie, czy nie. Na pewno bym nie zaczynał od ogromnej zapowiedzi ukarania nadawcy, bo to świadczy o pewnej stronniczości - powiedział gość TOK FM. 

Dworak zwrócił uwagę na informacje przedstawione w komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W dokumencie poinformowano, że "postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. "Czarno na białym: siła kłamstwa" wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu".

Zdaniem Dworaka "to nie znajduje odzwierciedlenia w przepisie, na który się ten komunikat powołuje". - W artykule 18. jest napisane, że audycje nie mogą propagować "działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu oraz postaw i poglądów niezgodnych z moralnością i dobrem społecznym". Nie ma więc mowy o szerzeniu nieprawdziwych informacji. Jedyny termin, który można oprzeć o prawo w tym komunikacie, to jest polska racja stanu. Ale też dobrze wiemy, że jest to termin bardzo rozciągliwy, niejasny - podkreślił rozmówca Adama Ozgi.

Co może zrobić KRRiT w sprawie reportażu "Siła kłamstwa"?

Kluczową rolę w sprawie odgrywa szef KRRiT Maciej Świrski. Bo - jak powtórzył Dworak - to on może podjąć decyzję, by skargi w sprawie reportażu Piotra Świerczka nie poddawać pod obrady.

- Ja bym taką sprawę oddalił i umorzył. Co zrobi przewodniczący Świrski? Tego nie wiadomo. Wiadomo, że ma możliwość ukarania nadawcy. Pytanie, jakie znajdzie na to rzeczowe argumenty. Według mnie znalezienie argumentów za ukaraniem nadawcy będzie na granicy niemożliwości, a może nawet poza granicami niemożliwości. Ale jeśli z powodów politycznych zdecyduje się nastraszyć media i ukarać nadawcę, to może to zrobić. Jeśli przyjmie, że ukarze TVN, to jest to 10 proc. rocznej opłaty koncesyjnej, czyli maksymalna kwota może wynieść ok. 1,5 mln złotych. A jeśli byłaby to kara dotycząca TVN24, to byłoby do 10 proc. przychodu rocznego z ubiegłego roku - wyjaśnił przewodniczący rady w latach 2010-2016. 

Co ważne, od decyzji podejmowanych przez radę można się odwołać do sądu administracyjnego. - Myślę, że jest wielka szansa, że jeśli dojdzie do tak absurdalnej decyzji przewodniczącego KRRiT - motywowanej wyłącznie politycznie - to wtedy dopiero sąd, po rzeczowym postępowaniu, będzie miał jasność, czy zostały naruszone przepisy, które zostały tak dowolnie - w komunikacie KRRiT - zacytowane - stwierdził gość TOK FM.

Niezależne media wsparły TVN. "To bardzo silny środek nacisku"

W środę 4 stycznia niezależne media w geście solidarności z nadawcą opublikowały reportaż TVN24 "Siła kłamstwa". Materiał - przypomnijmy - został nagrodzony w 2022 roku nagrodą Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze". 

Jak ocenił Jan Dworak, to "bardzo silny środek nacisku niezależnej opinii publicznej, na urząd przewodniczącego KRRiT i na całą radę". - Pokazuje to solidarność znacznej części mediów wolnych i niezależnych od rządzących - podkreślił były szef KRRiT oraz TVP.

Zobacz reportaż "Siła kłamstwa", który za zgodą TVN publikujemy w całości:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM