"Jego odpowiedzialność jest oczywista". Borowski wskazuje powód odejścia Kumocha z Kancelarii Prezydenta

Jakub Kumoch poinformował, że odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Jak zapewnił, na własną prośbę. Tłumaczenia Kumocha nie przekonują senatora Marka Borowskiego. W TOK FM przypomniał, jak rosyjskim pranksterom udało się wkręcić Andrzeja Dudę.
Zobacz wideo

Jakub Kumoch poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Pełnił tam funkcję sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej.

Były prezydencki minister podkreślił, że odchodzi w porozumieniu z prezydentem i na własną prośbę. W opublikowanym oświadczeniu wyjaśnił, że w już październiku zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o pozwolenie na powrót do służby zagranicznej. Ma to mieć związek z jego sytuacją rodzinną.

Według senatora Koalicji Obywatelskiej Marka Borowskiego prawdziwy powód odejścia Kumocha z Kancelarii Prezydenta jest zupełnie inny.

- Można się domyślić. Chodzi o to, że pan prezydent drugi raz dał się wkręcić pranksterom rosyjskim w tej słynnej rozmowie z "prezydentem Macronem" - ocenił Borowski w rozmowie z Mikołajem Lizutem. 

Przypomnijmy, że 15 listopada 2022 roku, po wybuchu rakiety w Przewodowie, doszło do rozmowy prezydenta Andrzej Dudy z rosyjskim youtuberem, podającym się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W internecie pojawiło się trwające ponad siedem minut nagranie.

Zdaniem gościa TOK FM odpowiedzialność Kumocha "jest tutaj oczywista". - Pamiętam, że przy pracach nad budżetem Kancelaria Prezydenta przyniosła swój projekt i tam pojawiła się nowa pozycja - Biuro Polityki Międzynarodowej z osobnym budżetem i panem Kumochem na czele. Tłumaczono nam wtedy, że rola prezydenta w polityce międzynarodowej jest ogromna i on musi mieć takie biuro, które wszystkiego dopilnuje. No i wiemy jak dopilnowało - podsumował Borowski.

Po południu kancelaria Andrzeja Dudy poinformowała, że na stanowisko sekretarza stanu - szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta powołano Marcina Przydacza, dotychczasowego podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj całej rozmowy:

TOK FM PREMIUM