Koalicja Obywatelska goni PiS. Sześć partii w Sejmie. Najnowszy sondaż

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu wygrałaby je Zjednoczona Prawica, na którą głos oddałoby 36,1 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29,4 proc. badanych, a na Lewicę 10,1 proc. - wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo

Jak wynika z badania, obóz rządzący otrzymał 36,1 proc. głosów. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w ostatnim sondażu z końca grudnia. Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 29,4 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost poparcia o 0,6 proc. w stosunku do ostatniego badania. Trzecie miejsce w sondażu zajęła Lewica z wynikiem z wynikiem 10,1 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).

Kolejne miejsca w badaniu zajmują: Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 8,2 proc. (mniej o 1,2 pkt. proc. od grudnia), Konfederacja z wynikiem 7,4 proc. (wzrost o 0,7 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6,9 proc. (wzrost o 0,2 proc.) oraz Kukiz'15 otrzymał 1,6 proc. (więcej o 0,1 proc.). Chęć głosowania na pozostałe partie wyraziło 0,3 proc. badanych.

Z sondażu wynika też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 55 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Polacy wolą koalicję PO-PSL od Zjednoczonej Prawicy

Złe wieści dla partii rządzącej płyną też z sobotniego sondażu SW Research dla Rp.pl. Spośród czterech koalicji rządzących Polską od 2001 r. najwięcej respondentów - 26,5 proc. - najlepiej oceniło rząd koalicji PO-PSL. 17,8 proc. ankietowanych oceniło najlepiej rząd koalicji Zjednoczonej Prawicy (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie).

"Według 8 proc. badanych najlepszą koalicję tworzyło SLD z PSL. "5,9 proc. respondentów najwyżej oceniło koalicyjny rząd PiS, LPR i Samoobrony. 41,8 proc. badanych oceniło wszystkie koalicje rządzące Polską w XXI wieku negatywnie" - podano.

Sondaż został przeprowadzony przez SW Research 10-11 stycznia 2023 r. na grupie 800 internautów powyżej 18 lat.

TOK FM PREMIUM