Jak powinni się zachować politycy opozycji przy głosowaniach w sprawie Sądu Najwyższego? [SONDAŻ]

Badani są podzieleni w głosowania opozycji w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Środowa "Rzeczpospolita" publikuje sondaż dotyczący głosowania opozycji w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.Od głosowania ws. nowelizacji przepisów - przypomnijmy - wstrzymała się zdecydowana większość Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Koalicji Polskiej. Przeciw głosowało koło Polski 2050 oraz Konfederacja.

Według badania IBRiS prawie tyle samo zwolenników ma opcja wspierająca wstrzymanie się od głosu (35,7 proc.), co jej przeciwna (37,9 proc). - To jest dylemat, który badani rozumieją, ale sami nie potrafią wskazać wyjścia z sytuacji. Dlatego opinie są tak podzielone, a wiele osób nie ma zdania - mówi w rozmowie z gazetą szef IBRiS Marcin Duma.

W kolejnym pytaniu o to, co opozycja powinna zrobić na dalszych etapach prac w Senacie i Sejmie. 34 proc. badanych wskazało "nie wiem", ale ponad 40 proc. chce, by opozycja głosowała za ustawą. Wśród tych ostatnich 66 proc. to wyborcy PiS. W grupie zwolenników opozycji to tylko 34 proc.

- Zwolennicy opozycji chcieliby, by pieniądze się w Polsce pojawiły, ale nie pomagały PiS w zwycięstwie, a wyborcy władzy chcą, by opozycja zagłosowała za ustawą, ale nie życzą sobie nic jej zawdzięczać – komentuje Duma.

Sondaż IBRiS dla "Rz" to badanie CATI przeprowadzone 20-21 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM