Bilety PKP mają być tańsze. Premier Morawiecki wskazał konkretny termin

W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pytany był o efekt rozmów w sprawie obniżek cen biletów kolejowych.

- W zeszłym tygodniu(...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity. I przekazałem informacje, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony, żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - powiedział premier.

Dodał, że trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej. - To jest ta zmora, która trapi wszystkie państwa Unii Europejskiej, również nas i chcemy po przekazaniu tych środków w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - stwierdził Morawiecki.

Premier w miniony wtorek (24 stycznia) po raz pierwszy zasugerował, że bilety kolejowe mogą być tańsze.

Podwyżka cen biletów PKP

PKP Intercity poinformowało 5 stycznia, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Podwyżkę uzasadniono wzrostem cen prądu.

Ceny jednorazowych biletów wzrosły średnio:

  • w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc.,
  • w pociągach EIC o 17,4 proc.;
  • a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc.

TOK FM PREMIUM