Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
Kontrole miały dotyczyć wydatków spółki i fundacji Orlen na między innymi działalność sponsoringową oraz realizacji działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym. W obu przypadkach kontrolerów NIK nie dopuszczono do prowadzenia działań oraz nie wydano im niezbędnych dokumentów. - Roczne wydatki na PKN Orlen na usługi obce sięgają 3 mld złotych, zaś aktywa spółki wynoszą 170 mld zł. Publiczne środki nie mogą pozostawać poza kontrolą - powiedział dziś Marian Banaś.
W opublikowanym oświadczeniu prezes NIK-u napisał, że "zachowanie PKN Orlen i innych spółek z udziałem Skarbu Państwa to działania zmierzające do uniemożliwienia realizacji uprawnień kontrolnych Najwyższej Izby Kontroli wynikających wprost z Konstytucji RP oraz ustawy o NIK".
W związku z tym, Marian Banaś podjął decyzje o złożeniu zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie.
NIK w Orlenie
Pod koniec grudnia Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że przyjrzy się połączeniu PKN Orlen i Lotosu. Prezes Izby Marian Banaś wydał w czwartek komunikat, w którym poinformował, że "w trybie pilnym" zwrócił się do Senatu o dostarczenie nagrań z posiedzenia senackich komisji w tej sprawie.
Przypomnijmy, "Gazeta Wyborcza" ujawniła niedawno, że sprzedaży przez Orlen części Lotosu saudyjskiej spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według ustaleń dziennika pominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Poza tym, bezpieczeństwa transakcji nie oceniał zobowiązany do tego Komitet Konsultacyjny.
Z kolei dziennikarze TVN24 dotarli do projektu umowy między Orlenem i Saudi Aramco. Z ustaleń stacji wynikało, że mogły się tam znaleźć bardzo niekorzystne dla polskiego koncernu zapisy finansowe, które pozwalałyby sprzedać Rafinerię Gdańską. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale - jak podawało TVN24 - wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję oraz to, że Orlen nie zaprzeczył tym zapisom.
Posłuchaj podcastu!
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"
- Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy