Andrzej Duda rusza z "ofensywą dyplomatyczną". Spotka się m.in. z Scholzem i Macronem

Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji oraz prezydentami Litwy i Słowacji.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w poniedziałek swoje plany dyplomatyczne na najbliższy tydzień, jeszcze przed wizytą prezydenta USA w Polsce, zaplanowaną na 20-22 lutego. Stwierdził, że czas przed wizytą Bidena to bardzo dobry moment, by "podjąć swoistą ofensywę dyplomatyczną". - Niezależnie od przyjazdu prezydenta Bidena, zaprojektowaliśmy cały szereg działań (...) i rzeczywiście ruszamy z tą ofensywą dyplomatyczną dosłownie w najbliższych dniach" - powiedział Duda.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podczas jego zbliżających się wizyt w Brukseli, Londynie i Monachium będą omawiane kwestie związane z przygotowaniami do spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, szczytu NATO w Wilnie, wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz wsparcia Ukrainy.

Prezydent przypomniał, że obecnie funkcję gospodarza B9 pełni Słowacja, a Litwa będzie gospodarzem nadchodzącego szczytu NATO - stad też, jak mówił, zaplanowana na wtorek rozmowa z przywódcami tych państw.

Zapowiedział, że we wtorek będzie w formie wideokonferencji będzie rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, w czwartek w Brukseli spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie uda się do Wielkiej Brytanii, by spotkać się z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem.

Prezydent powiedział, że czwartkowe spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odbędzie się w siedzibie Sojuszu w Brukseli. - Będziemy omawiali kwestie związane z przebiegiem spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, jakie planujemy i będziemy wstępnie mówili o tym, jakie osiągalne będą postanowienia zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie za kilka miesięcy - zapowiedział. - To jest taki temat, który jest dla nas również wstępem do prac dyplomatycznych międzynarodowych, które będziemy prowadzili w najbliższych miesiącach" - dodał. Zapowiedział, że z sekretarzem generalnym NATO będzie też dyskutował o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Po wizycie w Brukseli prezydent uda się do Londynu, gdzie spotka się z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem. "Tam będziemy omawiali wszystkie te kwestie sojusznicze, problem wsparcia dla Ukrainy, właśnie zbliżającego się szczytu NATO. Pewnie dokonamy pewnego podsumowania działań, z panem premierem, które do tej pory były realizowane; będziemy mówili o tym co w przyszłości" - powiedział Duda.

Z Londynu prezydent uda się do Monachium, gdzie odbędzie się spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego. "Jesteśmy w tej chwili umówieni, ustalone jest to spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Emmanuelem Macronem. Będziemy mówili o spójności sojuszniczej, o współdziałaniu, o jedności w ramach NATO" - powiedział.

Rozmowa - dodał - ma dotyczyć "wszystkich kwestii związanych z umacnianiem wschodniej flanki". "Będziemy też mówili o wsparciu dla Ukrainy, co jeszcze jesteśmy w stanie dla Ukrainy zrobić, jakie mogą być przewidywalne scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie" - powiedział prezydent zwracając uwagę, że spodziewana jest rosyjska ofensywa w tym kraju.

Duda zaznaczył, że wizyta w Monachium - gdzie odbywać się będzie 59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa - będzie też okazją do spotkania z nowo wybranym prezydentem Czech Petrem Pavlem. 

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM