"Nie możemy się zgodzić na Polskę na podsłuchu". "Przyjechaliśmy, by wyrazić solidarność z Jackiem Karnowskim"

Nie możemy się zgodzić na Polskę na podsłuchu. Bo Tak! dla Polski, to jest tak dla uczciwej Polski, tak dla uczciwych wyborów - mówił w niedzielę prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski Jacek Karnowski.
Zobacz wideo

W niedzielę na molo w Sopocie odbył się briefing prasowy samorządowców, którzy dali wyraz solidarności z prezydentem Sopotu i prezesem Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski Jackiem Karnowskim, po informacjach ujawnionych w piątek przez "Gazetę Wyborczą". Z ustaleń dziennika wynika, że Karnowski był inwigilowany przez CBA przy użyciu szpiegowskiego programu Pegasus przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu.

Udział w briefingu wzięli m.in. prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- System Pegasus w demokratycznych państwach prawa służy do tego, żeby walczyć z przestępcami i terrorystami. W Rzeczpospolitej Polskiej, w której - mam nadzieję - konstytucja obowiązuje, że jesteśmy demokratycznym państwem prawa, system Pegasus jest wykorzystywany do tego, by inwigilować, niszczyć, zdobywać przewagę, (...) niszczyć ludzi, którzy nie raz poddawali się demokratycznej weryfikacji i tę weryfikację, jak widzicie, przechodzili pomyślnie – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk stwierdził, że jeśli społeczeństwo chce, by w Polsce funkcjonowały standardy demokratyczne i by władza była wybierana w sposób demokratyczny, równy i transparentny, to trzeba powiedzieć obecnej władzy "dość". - Nie zgadzamy się na takie metody. Nie zgadzamy się na te metody, które zostały zastosowane wobec państwa Brejzów czy wobec Jacka Karnowskiego – mówił marszałek Struk.

- Przyjechaliśmy do Sopotu, żeby wyrazić solidarność z Jackiem Karnowskim, ale przede wszystkim zaprotestować przeciwko praktykom wciągania służb policyjnych w działania polityczne w naszym kraju. Demokratyczne państwo prawa, to państwo, w którym służby i policja stoją na straży praworządności – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza odniósł się z kolei do wyemitowanego w sobotę materiału reporterów programu "Superwizjer" na antenie TVN24. - Z wczorajszego materiału dowiedzieliśmy się wszyscy, jak w podły sposób preparowane są materiały, które mają zohydzić moją rodzinę. Minęło 12 miesięcy, odkąd prokurator okręgowy w Gdańsku przedstawił mi absurdalne zarzuty. Od wczoraj wiemy z dziennikarskiego śledztwa "Superwizjera", jak niecne metody stosowano, aby te zarzuty postawić i aby próbować jeszcze do tego dołączyć główny cel, jaki był tych działań, a mianowicie posła Krzysztofa Brejzę na ławę oskarżonych – zaznaczył.

Jacek Karnowski szpiegowany Pegasusem

"Gazeta Wyborcza" ujawniła w piątek, że prezydent Sopotu Jacek Karnowski - w latach 2018-2019 - był inwigilowany szpiegowskim programem Pegasus. Według "GW" Centralne Biuro Antykorupcyjne śledziło polityka przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu. Karnowski jest prezesem samorządowego stowarzyszenia "Tak! Dla Polski", które w tegorocznych wyborach wspiera i wspólnie tworzy listy opozycji, a w poprzedniej kadencji prezydent Sopotu wraz z opozycją założyli tzw. pakt senacki.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w piątek o doniesienia "GW", powiedział, że "nie ma wiedzy w tym zakresie". Dopytywany o doniesienia "Wyborczej", Müller zapewnił, że "w Polsce, poza procedurami, które są przewidziane w przepisach prawa (...) nie były inne czynności przeprowadzane, czyli nie było nielegalnych podsłuchów". - O tym mogę zapewnić - deklarował.

Z kolei rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany o doniesienia "GW" ws. prezydenta Sopotu powiedział, że wierzy, iż służby "pracują zgodnie z przepisami i procedurami".

- Wszystkie służby, które w naszym kraju funkcjonują, powinny działać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa, na podstawie i w jego granicach. Wszystkie decyzje, jeśli chodzi o stosowanie jakichś środków kontroli operacyjnej, w tym również podsłuchów, powinny zapadać zgodnie z przepisami ustaw, zgodnie z procedurami. W tym zakresie również jest określona rola prokuratora i sadu i tak to powinno funkcjonować - powiedział Bochenek.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM