Czarnek: Tusk zaatakował Kościół, czyli naród. "Wstyd i hańba"

Nie można pozwolić, żeby Donald Tusk i Platforma Obywatelska jako program przyjmowali systemowy atak na Kościół, czyli na naród, bo to jest atak na naród. Wstyd i hańba - powiedział w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz wideo

W sobotę przed gmachem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego szef MEiN nawiązał do tego, że św. Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski przez wiele lat wykładał na tej uczelni. Jego zdaniem zarówno KUL, jak i miasto Lublin wiele zawdzięczają papieżowi. - Jesteśmy przekonani, że święty Jan Paweł II nie potrzebuje obrony; broni się sam - swoim nauczaniem, swoim życiem, swoimi gigantycznym wkładem w odzyskanie wolności przez Polaków i przez Europejczyków; zrzucenie jarzma komunistycznego, sowieckiego z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Przemysław Czarnek.

- To co widzieliśmy wczoraj podczas wystąpienia Donalda Tuska jest niczym innym, jak atakiem na Kościół, czyli na naród (...) Donald Tusk zaatakował wczoraj bezpośrednio Kościół w Polsce. Nie hierarchów, bo Kościół to nie są tylko hierarchowie; nie duchownych, bo Kościół to nie są tylko duchowni. Zaatakował miliony Polaków, którzy każdego dnia i każdego tygodnia chodzą do kościoła, bo są Kościołem. Uderzył wprost w Kościół i w religię - ocenił w sobotę Czarnek.

Według niego opozycja nie ma żadnego programu politycznego dla Polaków. - Ale nie można pozwolić, żeby ten człowiek (Donald Tusk - PAP) i Platforma Obywatelska jako program przyjmowali systemowy atak na Kościół, czyli na naród, bo to jest atak na naród. Wstyd i hańba - stwierdził minister.

Tusk: Nie powinniśmy mieć religii w szkołach

W piątek podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie) szef PO Donald Tusk mówił m.in. o tym, że nie powinno być religii w szkołach. Jego zdaniem religia w szkołach "stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków". Ocenił, że "to są setki, tysiące wynagrodzeń, bo przecież nie chodzi o ewangelizację".

Tusk zaznaczył, że jest katolikiem. - Jestem z tego pokolenia, które chodziło do salek katechetycznych przy kościołach na lekcje religii. Szczęśliwie nigdy w życiu nie spotkałem księdza, który chciałby zrobić krzywdę. Miałem okazje spotykać fajnych księży i nikomu z nich wtedy do głowy nie przychodziły takie działania, które spowodują, że Kościół stanie się gigantycznym przedsiębiorstwem nastawionym na zysk i właściwie niezainteresowanym ewangelizacją - mówił.

Zdaniem Tuska "tak naprawdę dziś problemem są pieniądze". - Uważam, że część hierarchii, czy Episkopatu, będzie broniła religii w szkołach i będą mieli poparcie PiS i rządzących, gdyż to jest sposób finansowania. To są setki i tysiące wynagrodzeń, wiadomo, bo przecież nie chodzi o ewangelizację - ocenił.

Reportaż "Franciszkańska 3"

W poniedziałek TVN24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której potępiono "medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".

TOK FM PREMIUM