Ziobro chce postawić na węgiel. "Polska ma wielkie bogactwo"

Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego i kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i tańszy prąd - apelował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz wideo

Szef MS podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów w Rogowcu w woj. łódzkim zwrócił uwagę, że podczas najbliższego posiedzenia rząd będzie zajmował się dokumentem, który - jak powiedział - określi rozwój energetyki naszego kraju na kolejne lata. Jego zdaniem, "warunkiem bezpieczeństwa energetycznego i skutecznego rozwoju Polski jest tania energia z węgla brunatnego i węgla kamiennego".

- Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego czy kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne, naszą suwerenność energetyczną i gwarantuje najtańszy prąd dla Polaków - mówił Ziobro.

Lider Solidarnej Polski wskazał, że prąd produkowany z węgla wydobytego poza granicami Polski jest dużo droższy niż z surowca wydobywanego w kraju. - Polska ma wielkie bogactwo, które daje nam gwarancję niezależności energetycznej i gwarancję najtańszego prądu. Jest mitem, że prąd z wiatraków, czy fotowoltaiki jest prądem tańszym. (...) Nie możemy zamykać oczu na to, co spotkało Polaków w ostatnim okresie, na te gwałtowne podwyżki cen prądu. Musimy wyciągnąć z tego wnioski - przekonywał.

Zapowiedział, że we wtorek Solidarna Polska złoży do dokumentu rządowego wnioski o realizację inwestycji w odkrywkę węgla brunatnego ze złoża Złoczew k. Bełchatowa. - To jest niezwykle ważne, żeby w ten sposób dawać perspektywę rozwoju polskiej energetyki opartej o węgiel brunatny - dodał Ziobro.

Wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski podkreślił, że należy przeciwdziałać największemu kryzysowi energetycznemu, który może wydarzyć się za kilka lat. Zaapelował, aby suwerenność Polski budować w oparciu o własne zasoby węgla brunatnego i kamiennego.

- Bez inwestycji w złoże Złoczew, w złoże węgla brunatnego, Elektrownia Bełchatów za 7-8 lat stanie. Elektrownia, która produkuje dziś 1/5 energii elektrycznej w Polsce nie będzie miała surowca do produkcji (...) Złoczew to jest absolutnie podstawowy interes Rzeczypospolitej. Jeżeli chcemy utrzymać niskie ceny energii i ciepła, jeżeli chcemy być państwem, które produkuje energię na własne potrzeby, a nie staje się jej importerem, inicjatywa, aby do polityki energetycznej Polski do roku 2040 wpisać inwestycję Złoczew jest absolutnym fundamentem - tłumaczył.

W opinii wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, to ostatni dzwonek na inwestycje w przemysł wydobywczy. - I od tego zależy suwerenność Polski. Suwerenność energetyczna szeroko rozumiana, jak i suwerenność w wymiarze symbolicznym, czy my jako Polacy będziemy podejmowali decyzje, czy za nas decyzje będą podejmowali eurokraci, czy będą tutaj narzucali kolejne ideologiczne pomysły niesłużące interesowi państwa polskiego - zaznaczył.

Dodał, że szybka decyzja o inwestycji w złoże Złoczew jest niezbędna, aby zapewnić ciągłość działania Elektrowni Bełchatów.

Zdaniem przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego "Odkrywka" w KWB Bełchatów Adama Olejnika, uzyskanie koncesji na odkrywkę w Złoczewie będzie stabilizatorem polskiej energetyki. Jak mówił, nie ma bezpieczniejszego paliwa energetycznego od węgla. - To najtańszy surowiec, który możemy wydobywać niedaleko Bełchatowa i da on 30 lat pracy tej elektrowni oraz miejsca pracy. (...) Dlatego apeluję z tego miejsca do rządu i Zjednoczonej Prawicy: to ostatni dzwonek na to, żebyście uruchomili inwestycje w węgiel brunatny i kamienny. Żebyśmy nie musieli uzależniać naszej energetyki od ruskiego węgla czy ruskiego gazu - przekonywał.

TOK FM PREMIUM