Błyskawiczny awans sędzi, która skazała Justynę Wydrzyńską. "Szybka ścieżka"
Justyna Wydrzyńska została skazana w miniony wtorek (14 marca). Aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu wysłała tabletki poronne kobiecie, która o to prosiła. Wydrzyńska została skazana za pomoc w aborcji na "osiem miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnej pracy przez 30h/msc".
Jak poinformowała "Polityka", "sędzia Agnieszka Wioletta Brygidyr-Dorosz, która we wtorek uznała winną i skazała aktywistkę Justynę Wydrzyńską za pomoc w dokonaniu aborcji, tego samego dnia awansowała – dostała delegację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie".
"Ogłosiła to sama sędzia Brygidyr-Dorosz w środę na rozprawie w procesie Jana S., tzw. króla dopalaczy, w którym przewodniczy składowi orzekającemu. W odpowiedzi jego obrońca mec. Antoni Kania-Sieniawski złożył wniosek o jej wyłączenie z tego procesu, gdyż – jego zdaniem – po wtorkowym wyroku istnieje obawa, iż realizuje ona wyroki, jakich oczekuje władza. Po 1,5-godzinnej przerwie sędzia Brygidyr-Dorosz odczytała postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku o jej wyłączenie ze sprawy Jana S." - czytamy w tekście "Szybka ścieżka. Awans sędzi, która skazała aktywistkę aborcyjną".
"Polityka" przypomina, że sędzia Brygidyr-Dorosz karierę zaczęła od pracy w prokuraturze w Sulęcinie. Pięć lat potem - w 2013 roku - trafiła Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a potem kilka lat pracowała w Prokuraturze Rejonowej na Pradze Południe oraz w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.
Jak Brygidyr-Dorosz trafiła z prokuratury do sądu? O stanowisko zaczęła starać się w 2015 roku. "Wtedy, 8 grudnia 2015 r., na posiedzeniu zgromadzenia przedstawicieli sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie uzyskała 23 głosy 'za' i 38 'przeciw' i Krajowa Rada Sądownictwa nie rekomendowała jej prezydentowi do nominacji" - przypomniał tygodnik. Wszystko zmieniło się, kiedy KRS została upolityczniona przez Zjednoczoną Prawicę. Wtedy - w 2019 roku - prokurator trafiła do sądu, neo-KRS podjęła decyzję o powołaniu jej na stanowisko sędziego "przy sprzeciwie zgromadzenia sędziów sądu apelacyjnego". Nominację wręczono 26 maja 2020 roku.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan