Były wiceszef CBŚP zatrzymany. Nadzorował w 2014 roku śledztwo ws. afery podsłuchowej

Na polecenie Prokuratury w Białymstoku zatrzymano byłego wiceszefa Centralnego Biura Śledczego Policji Rafała Derlatkę - poinformowało Radio Zet.
Zobacz wideo

Były wicekomendant CBŚP - jak poinformował TVN24 - miał usłyszeć zarzut związany z przestępstwem urzędniczym. Chodzi o sprawę z 2016 roku. Razem z Rafałem D. zatrzymanych zostało jeszcze dwóch byłych funkcjonariuszy policji - poinformowało Radio Zet.

Były szef CBŚP nadzorował śledztwo w sprawie afery taśmowej z 2014 roku. Politycy, związani z rządzącą wtedy koalicją PO- PSL, byli wtedy podsłuchiwani i nagrywani podczas prywatnych spotkań w warszawskich restauracjach. Stenogramy z podsłuchów zostały opublikowane we "Wprost". Ujawniono m.in. treść rozmów, w których uczestniczyli ministrowie ówczesnego rządu, prezes Narodowego Banku Polskiego i były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Okazało się, że podsłuchana i nagrana została też rozmowa, w której uczestniczył Mateusz Morawiecki, który był wtedy szefem jednego z banków oraz zasiadał w Radzie Gospodarczej przy Premierze Donaldzie Tusku.

Rafał D. po odejściu ze służby pracował w firmie, która była kontrahentem Marka Falenty. W połowie października "Newsweek" ujawnił, że według zeznań Marcina W., byłego wspólnika Marka Falenty, biznesmen sprzedał taśmy z nagraniami polskich polityków rosyjskim służbom.

Do sprzedaży taśm miało dojść na miesiąc przed wybuchem tzw. afery podsłuchowej. Marek Falenta w związku z aferą został skazany na 2,5 roku więzienia.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM