Jarosław Kaczyński wygrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Chodzi o wpis na Twitterze

Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu w sprawie ochrony dóbr osobistych - poinformował pełnomocnik prezesa PiS. Chodzi o twitterowy wpis Sikorskiego, dotyczący Lecha Kaczyńskiego. Były minister spraw zagranicznych zapowiedział, że odwoła się od wyroku.
Zobacz wideo

Jak poinformował Polską Agencję Prasową pełnomocnik prezesa PiS, Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych.

Przedmiotem sądowego sporu pomiędzy politykami był wpis na Twitterze byłego ministra spraw zagranicznych. Radosław Sikorski we wpisie ze stycznia 2021 roku ocenił, że zmarły w 2010 roku Lech Kaczyński był "miernym" prezydentem. Stwierdził również, że Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego przekazał, że prezes PiS pozwał Sikorskiego w trybie cywilnym, powołując się na ochronę i poszanowanie pamięci o osobie zmarłej.

Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 17 marca zobowiązał europosła Radosława Sikorskiego do zamieszczenia na jego Twitterze przeprosin o treści: "Przepraszam Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w dniu 14 stycznia 2021 r., na portalu Twitter, naruszyłem jego dobra osobiste, w postaci kultu pamięci osoby zmarłej, stwierdzając, iż Prezydent Lech Kaczyński walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Radosław Sikorski".

Publikacja przeprosin ma nastąpić z użyciem funkcji tzw. przypięcia przez okres 14 dni, bez jakichkolwiek komentarzy, uzupełnień, czy odniesień się do treści. "Bez zastosowania jakichkolwiek zabiegów formalnych, treściowych umniejszających znaczenie, rangę i powagę oświadczenia, względnie zaznaczających dystans do jego treści lub formy, bez jakichkolwiek zabiegów utrudniających odbiorcom zapoznanie się z treścią, czy też wpływających na czytelność tekstu".

Sikorski po wyroku: Oczywiście się odwołam

- Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski. Europoseł dodał, że "twierdzenie publicznie, że w Smoleńsku był zamach a w sądzie, że wypadek uważa za szczyt hipokryzji".

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM