Co zdecyduje o wygranej opozycji w jesiennych wyborach? Sondaż daje wskazówkę

Jeżeli PSL i Polska 2050 poszłyby do wyborów razem, to opozycja uzyskałaby 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż przygotowany przez IBRiS.
Zobacz wideo

"W najnowszym sondażu IBRiS, wykonanym na zlecenie "Rzeczpospolitej", zbadaliśmy preferencje partyjne Polaków w dwóch wariantach: osobnego startu wszystkich ugrupowań oraz z jedyną oficjalnie negocjowaną wspólną listą, czyli PSL i Polska 2050. Wspólny wynik obu tych partii nie tylko znacznie przewyższa sumę ich wskazań przy osobnym starcie, ale dzięki metodzie d’Hondta zapewnia opozycji 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dodano, że przy osobnym starcie opozycja zebrałyby 227 mandatów. Większość miałby PiS z Konfederacją, choć poparcie dla obozu władzy stoi w miejscu. "Notowania Konfederacji rosną (od lutego o 3 punkty proc. - przyp. red.), bo dzięki dyskusji o jednej liście partia ta jawi się jako polityczna trzecia siła, niezależna od PiS i obozu opozycji demokratycznej" - analizuje prof. Jarosław Flis z UJ. I dodaje, że część wyborców PO o ultraliberalnych przekonaniach może być rozczarowana zwrotem w lewo i wybrać Konfederację.

Zgodnie z wynikami sondażu, jeżeli wszystkie ugrupowania startowałyby w wyborach osobno, to na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34,3 proc. osób, na Koalicję Obywatelską 26,4 proc., na Konfederację 9 proc., na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) 8,5 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni 7,9 proc., na PSL - Koalicję Polską 6,2 proc., a 7,7 proc. nie wie, na kogo odda głos.

W przypadku wspólnego startu Polski 2050 Szymona Hołowni z PSL i Ruchem Samorządowym Tak dla Polski na listę tę głos by oddało 15,3 proc., na PiS/Zjednoczoną Prawicę - 34 proc., na Koalicję Obywatelską 25,5 proc., na Lewicę 9,1 proc., na Konfederację 8,8 proc., a 7,3 proc. nie wie, na kogo zagłosuje.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM