"Kościół nie jest od robienia interesów". Tusk o "podległym" władzy Episkopacie

Jeśli ktoś poważnie traktuje Dekalog, naprawdę wierzy w to, że Opatrzność Boża jest po to, żeby wspierać dobro, no to nie może głosować na PiS - powiedział w Chorzowie szef PO Donald Tusk. Mówił też, że "Kościół nie jest od robienia interesów i czujemy, że znika na naszych oczach".
Zobacz wideo

Podczas spotkania z mieszkańcami poruszona została sprawa finansowania Kościoła katolickiego w Polsce i relacji z państwem. - Nie ma żadnego powodu, żeby dalej trwał ten system finansowania, robienia interesów. Kościół nie jest od robienia interesów - powiedział Tusk.

Odniósł się też do niedawnego reportażu i dyskusji na temat tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Tusk powiedział, że PiS chce zorganizować "całą tę akcją 'brońmy naszego papieża'". - Ale przed kim oni chcą bronić? Ja wiem, w czym jest problem, żeby wmówić Polkom i Polakom, nawet czytam takie tytuły w PiS-owskich gazetach czy w PiS-owskiej telewizji - "Drugi zamach na papieża". To jest świętokradztwo dopiero - powiedział lider PO.

Dodał, że "nawet ten tak podległy w jakimś sensie politycznie PiS-owi Episkopat, nawet biskupi nie wytrzymali i coś tam wreszcie usłyszeliśmy takiego ludzkiego w komunikacie, że żadna partia nie powinna wykorzystywać Jana Pawła II jako narzędzia do walki politycznej".

Tusk stwierdził, że "pieniądze od władzy i sama władza niszczą Kościół". - Wszyscy ci, którzy są członkami tego Kościoła, wszyscy czujemy, że ten Kościół znika na naszych oczach, zostają tylko pieniądze, władza, jakieś dziwne słowa, których nie chciałoby się nigdy usłyszeć - mówił.

W dalszej części spotkania nawiązał też do Dekalogu. - Jakby to powiedzieć tak od serca, jeśli ktoś poważnie traktuje Dekalog, jeśli ktoś naprawdę wierzy w to, że Opatrzność Boża jest po to, by wspierać dobro, no to nie może głosować na PiS, wydaje mi się to tak oczywiste - powiedział Tusk.

Kilkanaście dni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II". W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

TOK FM PREMIUM