Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała spółka w komunikacie giełdowym.
Zobacz wideo

Jak poinformował PKN Orlen, Minister Aktywów Państwowych działający jako podmiot uprawniony powołał Daniela Obajtka na członka zarządu nowej trzyletniej kadencji. Następnie rada nadzorcza koncernu powierzyła Obajtkowi funkcję prezesa zarządu PKN Orlen w okresie nowej wspólnej kadencji zarządu - sprecyzowano w czwartkowym komunikacie.

Jak podał PKN Orlen, Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki od 6 lutego 2018 r. Wcześniej - od 2017 do lutego 2018 r. - pełnił funkcję prezesa Grupy Energa, a w latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomniano też, że od lipca 2016 do lutego 2018 r. był członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a od czerwca 2016 do lutego 2018 r. był przewodniczącym rady nadzorczej spółki Dalmor.

PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że Obajtek jako prezes spółki "stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej". Dzięki zrealizowanym w 2022 r. przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu czy Polska Press, Grupa Orlen "posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje" - napisano.

W komunikacie podkreślono, że pod kierownictwem Daniela Obajtka powstała "zintegrowana, nowoczesna grupa, która będzie generować około 400 mld zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów".

Orlen przypomniał, że w ramach zaktualizowanej strategii do 2030 r. planuje "rekordowe" inwestycje w energetykę odnawialną, a także wydobycie oraz rozwój projektów dotyczących zielonej energii, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern kontynuuje też rozwój technologii wodorowej, nowoczesnej petrochemii i bezpiecznej energetyki jądrowej. Na realizację strategicznych projektów do końca tej dekady firma przeznaczy około 320 mld zł - podano. Przypomniano również, że PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku.

TOK FM PREMIUM