PiS bez szans na samodzielne rządy. Czy Suwerenna Polska ma szansę na poselskie mandaty? [SONDAŻ]

Wybory w najbliższą niedzielę wygrałoby PiS z poparciem 31,3 proc. wyborców, ale nie uzyskałoby większości w Sejmie - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". KO zyskałaby 24,7 proc., Polska 2050 i PSL - 14,6 proc., Lewica - 9,6 proc., a Konfederacja 8,7 proc.
Zobacz wideo

Jak podaje RMF FM, jedynie połowa respondentów deklaruje, że wzięłaby udział w głosowaniu. "Ponad 40 proc. ankietowanych nie zamierza skorzystać z czynnego prawa wyborczego. W kwestii tego, czy wziąć udział w głosowaniu, ciągle waha się prawie 9 proc. Polaków" - czytamy.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, najwięcej, 31,3 proc. głosów otrzymałoby PiS. Tym samym o prawie 7 punktów procentowych wyprzedziłoby Koalicję Obywatelską, która dostałaby 24,7 proc. głosów.

Na trzecim miejscu uplasowałaby się koalicja Polski 2050 i PSL z poparciem 14,6 proc. wyborców. 9,6 proc. zyskałaby Lewica, a 8,7 proc. Konfederacja. Na Suwerenną Polskę - która według tego sondażu startowałaby niezależnie od PiS - zagłosowałoby 1,2 proc. ankietowanych, więc partia ta nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Natomiast 9,9 proc. respondentów nie wie, na jaką formację oddałoby głos.

PiS wygrywa, ale nie ma większości

RMF FM zaznacza, że wynikający z sondażu rozkład sił w Sejmie nie dawałby nadziei obecnie rządzącym na uzyskanie większości. "PiS z Konfederacją, według przelicznika zaproponowanego przez dr. hab. Jarosława Flisa, zyskiwałby 211 mandatów, przy 248 mandatach poselskich tworzących potencjalną koalicję antyrządową" - wyjaśnia rozgłośnia.

Jak wylicza, dziś PiS zyskałoby 177 mandatów, KO - 136, Polska 2050 - Koalicja Polska - 72, Lewica - 40, a Konfederacja - 34.

"Sondaż został przygotowany przez United Surveys w dniach 5-7 maja na próbie 1000 osób" - czytamy na portalu rmf24.pl.

Podobne wyniki PiS i KO zanotowały w opublikowanym w niedzielę sondażu wyborczym United Surveys dla Wirtualnej Polski. Według tego badania 32 proc. ankietowanych zagłosuje na PiS, a prawie 24 proc. na KO. Także w tym wypadku wynik PiS nie daje tej partii samodzielnej większości - wynika z obliczeń United Surveys.

TOK FM PREMIUM