Hołownia jest przeciwko 800 plus. "Nie ma dzisiaj w Polsce miejsca na rozdawanie wszystkiego wszystkim"

Polska 2050 i PSL jesteśmy przeciwko propozycjom zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość i Platformę Obywatelską dot. waloryzacji świadczenia 500 plus, które miałoby wynieść 800 złotych; w naszym przekonaniu dzisiaj nie ma przestrzeni do waloryzacji - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Zobacz wideo

Lider Polski 2050: jesteśmy przeciwko propozycjom PiS i PO dot. waloryzacji 500 plus 

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką - 800 plus. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. We wtorek przewodniczący PO ogłosił, że klub KO złoży w środę w Sejmie projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus, które miałoby wynieść 800 zł.

We wtorek lider Polski 2050 Szymon Hołownia ocenił w podcaście na Facebooku propozycje PiS i PO. - My i PSL jesteśmy przeciwko propozycjom zgłoszonym w takiej formie, w jakiej zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość i przez Platformę Obywatelską. Uważamy, że dzisiaj szafowanie takimi obietnicami na pięć miesięcy przed wyborami nie jest do końca poważnym traktowaniem wyborców - powiedział Hołownia.

Argumentował, że przede wszystkim trzeba zadać pytanie: komu należałoby zabrać pieniądze, by następnie rozdać je w formie 800+. Podkreślał również, że podniesienie świadczenia 500 plus będzie impulsem inflacyjnym. - W naszym przekonaniu dzisiaj przestrzeni do waloryzacji nie ma - podkreślił.

Lider Polski 2050 odniósł się również do zapowiedzi Platformy o złożeniu w Sejmie projektu ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus. Poinformował, że jeśli projekt udałoby się wprowadzić pod obrady Sejmu "to wtedy razem z PSL-em szukalibyśmy rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do tego, żeby to prawo było sprawiedliwe".

- PSL ma propozycje wprowadzenia kryterium, że ta waloryzacja dotyczyłaby tylko osób pracujących. My chcielibyśmy połączyć to również z kryterium dochodowym - poinformował Hołownia.

- Nie ma dzisiaj w Polsce miejsca na rozdawanie wszystkiego wszystkim. Dzisiaj mądre polskie państwo powinno pomagać tym, którzy rzeczywiście potrzebują, bo pomaga z naszych wspólnych pieniędzy, i ta pomoc powinna być mądra, celowana, nieskierowana do wszystkich po równo, tylko skierowana do tych, którzy będą w stanie z tych pieniędzy zrobić użytek, który posłuży nie tylko im, ale i nam wszystkim - podkreślił.

TOK FM PREMIUM