Ambasador USA Mark Brzezinski ostrzega polskie władze. "Skoro piszą list, to coś wiedzą"

"Polska nie ma wystarczająco zabezpieczonej infrastruktury krytycznej i wpuściła do kraju podmioty, do których NATO nie ma zaufania" - wynika z oficjalnego listu ambasadora USA Marka Brzezinskiego do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Jeżeli w takim momencie dostajemy taki list, to jest coś niezwykle niebezpiecznego - oceniła w TOK FM posłanka PE Róża Thun.
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w miniony piątek treść oficjalnego listu, który do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wysłał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. Wśród adresatów znajdują się też szefowie MON, MSZ, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Prezydenta RP oraz marszałek Senatu.

W liście jest mowa o nowelizacji ustawy o zarządzaniu nieruchomościami, nad którą toczą się prace w Sejmie. Nowe przepisy mają "ostatecznie zakończyć funkcjonowanie użytkowania wieczystego jako formy własności i przekształci to w pełną własność". Z zapisów znowelizowanej ustawy "mogą skorzystać pewne kraje, niebudzące zaufania, które "mogą przedsięwziąć w polskiej infrastrukturze krytycznej inwestycje wysokiego ryzyka lub nietransparentne".  Jak podkreślił ambasador USA w swoim liście, "mogłoby to wpłynąć na działania Stanów Zjednoczonych, dwustronne relacje, działania NATO i przedsięwzięcia/operacje militarne na terenie Polski".

Dlatego też Marek Brzeziński zaleca, by "polski rząd rozważył wdrożenie konsultacji międzyresortowych, w które włączone byłoby Ministerstwo Obrony Narodowej, we wszystkich umowach dotyczących wieczystej dzierżawy czy własności na obszarze infrastruktury krytycznej", szczególną uwagę zwracając na umowy dotyczące m.in. lotnisk, portów lotnisk, portów morskich, magazynów, przedsiębiorstw pracujących dla przemysłu zbrojeniowego i innych obiektów infrastruktury krytycznej.

W odezwie ambasador nie wspomina, konkretnie które umowy zawarte przez polski rząd budzą wątpliwości Stanów Zjednoczonych, jednak - jak twierdzi źródło "Gazety Wyborczej" - może chodzić o inwestycje chińskie, a także sprzedaż 30 proc. Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco oraz stacji Lotosu węgierskiemu MOL-owi

Arabia Saudyjska "podaje dłoń Putinowi"

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki przypomniał w TOK FM o zacieśnianiu współpracy Arabii Saudyjskiej z Rosją, czego przykładem jest m.in. współpraca rosyjskiego - obłożonego sankcjami - koncernu gazowego Novatec z Saudi Aramco.

- Ministrowie Arabii Saudyjskiej jeżdżą do Moskwy, a rosyjski minister do Arabii Saudyjskiej, by podjąć współpracę w zakresie handlu i przesyłu gazu w LNG, a także wykorzystania Infrastruktury. Firmą Novatec zarządzają oligarchowie, ale przede wszystkim jest ona strategiczna dla Kremla. I tu mamy bezpośrednie zagrożenie wejścia takiego biznesowego układu w naszą strukturę. Arabia Saudyjska nie licząc się za bardzo z nikim, prowadzi własną politykę i ewidentnie podaje dłoń Putinowi. Skutki mogą być bardzo daleko idące i ten list między innymi przed tym przestrzega - mówił polityk w "Wyborach w TOK-u".

Zdaniem polityka "skoro Amerykanie piszą list, to coś wiedzą".

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

"Obajtek robi taki polski Gazprom"

Zdaniem Dariusza Wieczorka z Nowej Lewicy wyjaśnieniem sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco powinna zająć się komisja śledcza. Przypomnijmy, że przy wydaniu zgody na transakcję pominięto najważniejszy wymóg ustawy, czyli ten dotyczący konsultacji zapisów umowy z komitetem, w skład którego wchodzą m.in. służby specjalne.

- Przyjęto specustawę, która wyjęła całą tę bardzo poważną operację gospodarczą spod kontroli służb 20 instytucji państwowych, z których na pewno przynajmniej połowa miałaby wielkie zastrzeżenia. Dlatego to zrobiono, bo Daniel Obajtek (prezes Orlenu - red.) doskonale wiedział, że to tak będzie wyglądało. Zresztą prezes Obajtek robi taki polski Gazprom, bo marzy mu się zarządzanie Polską z fotela prezesa Orlenu - ocenił gość Dominiki Wielowieyskiej. 

Róża Thun nie ma wątpliwości, że skoro ambasador Stanów Zjednoczonych pisze oficjalny list, to sytuacja, na którą "jak na patelni" wystawiła Polaków Zjednoczona Prawica jest "niezwykle poważna"  - To jest bardzo oficjalny list od rządu amerykańskiego, który podpisuje pan ambasador i go przekazuje. Jeżeli w takim momencie dostajemy taki list, to jest coś niezwykle niebezpiecznego - oceniła polityczka.

TOK FM PREMIUM