Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem

Dr Andrzej Arendarski to kolejny - po Beacie Stelmach - ekspert z otoczenia Andrzeja Dudy, który zrezygnował z członkostwa w Krajowej Izbie Gospodarczej. Decyzja Arendarskiego to reakcja na podpisanie przez prezydenta ustawy "lex Tusk", która - jego zdaniem- "sprzecznej z prawem".
Zobacz wideo

Dr Andrzej Arendarski to ekspert ekonomiczny, działacz gospodarczy, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej i - do 31 maja - członek Rady ds. Przedsiębiorczości, powołanej przez Andrzeja Dudę.

We środę Arendarski poinformował portal Money.pl o swojej rezygnacji z członkostwa w Radzie. Jak przyznał, jego decyzja to skutek podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów, zdaniem ekonomisty - ustawy "sprzecznej z prawem".

- Powód jest prosty: podpisanie ustawy sprzecznej z prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a także, co wynika z powyższego brak możliwości obrony przed sądem osób, wobec których zostaną publicznie sformułowane zarzuty - powiedział dr Andrzej Arendarski w rozmowie z money.pl.

Kolejne odejście z Rady ds. Przedsiębiorczości

Arendarski jest drugą osobą z Rady ds. Przedsiębiorczości, która złożyła rezygnację po decyzji Andrzeja Dudy w sprawie "lex Tusk". We wtorek to samo zrobiła członkini rad nadzorczych spółek giełdowych Beata Stelmach.

- Niezależnie od moich preferencji "lex Tusk" dzisiaj w mojej ocenie jest elementem gry politycznej i wpisuje się w dyskusję absolutnie polityczną, związaną z kampanią wyborczą. Ta ustawa burzy porządek w demokratycznym państwie. Nie widzę dla siebie miejsca, kiedy polityka tak mocno przenika do naszego życia. Za długo pracowaliśmy, żeby mieć demokrację, aby była teraz nadwyrężona - mówiła money.pl. Stelmach.

Jak przypomniał portal, wcześniej na znak sprzeciwu wobec decyzji prezydenta, z zasiadania w Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji zrezygnował rektor krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur. Ponadto z Narodowej Radzie Rozwoju odszedł  wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Z członkostwa w prezydenckiej radzie zrezygnował również Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich ma analizować m.in.: czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim, wpływanie na treść decyzji administracyjnych, wydawanie szkodliwych decyzji, składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki, zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM