Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura

Przedstawiciele KO nie skorzystają z zaproszenia na poniedziałkowe konsultacje ze strony Trzeciej Drogi - Polski 2050 i PSL - ponieważ zaproszony został też PiS - wynika z wypowiedzi liderów KO. Nie da się rozmawiać o przyszłości Polski z tymi, którzy od 8 lat Polskę niszczą - powiedział PAP szef klubu KO Borys Budka.
Zobacz wideo

W poniedziałek Trzecia Droga organizuje w Warszawie konsultacje w sprawie swojego pierwszego projektu "Przyszłość". Jest to propozycja zwiększenia wydatków na edukację do 6 proc. PKB. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował, że komitet zaprasza do udziału w nich przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy. Jak przekazał, konsultacje zaplanowano na poniedziałek po południu w biurze Polski 2050.

W piątek po południu Hołownia napisał na Twitterze m.in. że na konsultacje zaproszono "wszystkie strony debaty publicznej, bo Trzecia Droga chce rozmawiać o przyszłości z Polakami o różnych poglądach". "Bo przyszłość nie jest ani lewicowa, ani prawicowa. Jest nasza wspólna" - dodał lider Polski2050. W tym wpisie podziękował też KO i Lewicy za szybkie przyjęcie zaproszenia na poniedziałkowe konsultacje.

Koalicja Obywatelska twierdzi, że nie wiedziała o zaproszeniu dla PiS. - Do tej pory zawsze uczestniczyliśmy we wszystkich inicjatywach opozycyjnych, ale wiadomo było, że robimy to wspólnie po demokratycznej stronie. Szymon Hołownia zaprosił nas na konsultacje na poniedziałek, ale nie poinformował, że zaprosił również przedstawicieli PiS. Dowiedzieliśmy się o tym z mediów i to wszystko zmienia - powiedział PAP w piątek wieczorem Borys Budka.

Szef klubu KO dodał, że "nie da się rozmawiać o przyszłości Polski z ludźmi, którzy od 8 lat niszczą Polskę". - Nie można chcieć jednocześnie odwoływać Przemysława Czarnka i rozmawiać z nim o przyszłości - powiedział Budka, dopytywany, czy zaproszenie PiS oznacza, że KO nie weźmie udziału w konsultacjach.

Budka podkreślił, że KO "zawsze jest gotowa na konsultacje, ale w gronie demokratycznej opozycji". Stąd zaproszenie PiS było, jak powiedział, "nadużyciem zaufania ze strony Szymona Hołowni".

Tusk: Z PiS konsultować możemy warunki ich kapitulacji

W piątek wieczorem wpis na Twitterze zamieścił również szef PO Donald Tusk. "Z PiS konsultować możemy warunki ich kapitulacji. O przyszłości rozmawiać będziemy w gronie patriotów" - napisał.

"Może jeszcze konsultacje z PiS w sprawie umacniania praworządności, profesjonalizmu służb, rzetelności prokuratury, skuteczności polityki zagranicznej, walki z nepotyzmem i niezależności mediów publicznych?" - ironizował były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

TOK FM PREMIUM