Afera wizowa. Banaś zapowiedział kontrolę NIK-u w ministerstwie. "To rzecz oczekiwana przez opinię publiczną

NIK przeprowadzi kontrolę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z aferą wizową. - Jeśli te informacje się potwierdzą, kontrola jest absolutnie konieczna. Otrzymaliśmy taki wniosek i analizujemy - powiedział na antenie Radia RMF FM prezes NIK-u Marian Banaś.
Zobacz wideo

Polskie konsulaty w Azji i Afryce miały masowo wydawać wizy. Pokłosiem tego procederu, który może mieć charakter korupcyjny, była niedawna dymisja wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka i zajęcie się sprawą przez CBA.

W czwartek Onet opisał proceder przerzutu obywateli Indii do Stanów Zjednoczonych, pod pretekstem udziału w produkcji filmów Bollywood. W procederze miał uczestniczyć były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Jak przyznał zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, CBA wiedziało o nieprawidłowościach w wydawaniu wiz od ponad roku. Opozycja twierdzi, że za łapówki i bez weryfikacji do Polski mogło trafić nawet 250 tysięcy osób. Tymczasem Daniel Lerman z Prokuratury Krajowej mówił, że toczące się od marca śledztwo dotyczy tylko kilkuset wniosków wizowych. Prokuratura Krajowa postawiła do tej pory zarzuty siedmiu osobom. Prokurator nie chciał powiedzieć czy usłyszał je także sam były wiceszef MSZ-tu Piotr Wawrzyk. Z informacji, do jakich dotarła Wirtualna Polska, wynika, że śledztwo jednocześnie prowadzi sąd w Lublinie, który w kwietniu tego roku nakazał aresztowanie Edgara K. - protegowanego byłego wiceministra spraw zagranicznych.

NIK przeprowadzi kontrolę doraźną w MSZ

Kolejną instytucją, która, zajmie się sprawą "afery wizowej",  jest Najwyższa Izba Kontroli, do której zresztą wpłynął w tej sprawie złożony przez Konfederację wniosek. 

- Jeśli te informacje się potwierdzą, kontrola jest absolutnie konieczna. Otrzymaliśmy taki wniosek i analizujemy. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję - powiedział Marian Banaś. Szef NIK dodał, że "do kontroli może dojść w trybie doraźnym i oznacza to, że może odbyć się w ciągu tygodnia, dwóch".  

- To rzecz bardzo oczekiwana przez opinię publiczną - stwierdził Banaś.  Informację o przeprowadzeniu kontroli Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła również we wpisie na portalu X (dawniej Twitter).

"W ciągu najbliższych kilku tygodni NIK przeprowadzi kontrolę doraźną w MSZ w sprawie informacji, jakie pojawiły się w kontekście tzw. afery wizowej" - czytamy. 

Posłuchaj: 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?

TOK FM PREMIUM