Generał Skrzypczak poruszony doniesieniami o inwigilacji. "Nie wiem, czym sobie zasłużyłem"

Jak poinformowała "GW" gen. Waldemar Skrzypczak miał być w 2019 roku podsłuchiwany systemem Pegasus. - To jest czas, kiedy trwała kampania wyborcza i może to, że wielu polityków nakłaniało mnie do startu w wyborach, to stało się być może przyczyną tego, że byłem słuchany. Choć moim zdaniem, moja postawa była jednoznaczna. Nie angażuję się, nie szukam swojego miejsca w polityce, nie szukam budowania swojej pozycji w oparciu o polityków i w świecie polityki - mówił w TOK FM gen. Skrzypczak.
Zobacz wideo

Jak poinformowała "Wyborcza" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, jako jeden z kilku wysokich rangą oficerów WP, był za rządów PiS inwigilowany szpiegowskim programem Pegasus. Agenci mieli wchodzić na jego telefon kilkanaście razy w okresie od marca do czerwca 2019 roku. - Wiemy o tym z danych, które zdobyło międzynarodowe konsorcjum Pegasus Project. Należy do niego również "Wyborcza" - czytamy. 

Gen. Waldemar Skrzypczak – oficer polskich wojsk pancernych, generał broni w stanie spoczynku, były dowódca Wojsk Lądowych, w "Pierwszym śniadaniu w TOK-u" przyznał, że czuje się z tym fatalnie. - Nie wiem, czym sobie zasłużyłem na to, żeby tak mnie potraktowano, żeby mnie traktowano jak szpiega, jako przestępcę. W swoim życiu służbowym moim zdaniem nie zrobiłem nic takiego, co mogłoby godzić w interesy Polski. Wręcz przeciwnie myślę, że swoją służbą wojskową udowodniłem, że jestem godny zaufania - powiedział gen. Skrzypczak.

Generał przypomniał, że będąc wiceministrem obrony narodowej, tworzył programy, które "teraz dla polityków PiS-u są sztandarowymi, jeśli chodzi o polski przemysł zbrojeniowy". - Stoją teraz i robią sobie zdjęcia na tle tych systemów, a jednocześnie jestem przez nich podejrzewany. Nie mam pojęcia o co. Czuję się z tym fatalnie - powtórzył rozmówca Piotra Maślaka. 

Generał zaznaczył, że nie robi i nie robił nic takiego, co można by uznać za działanie przestępcze. 

- Stronię od tych tematów (m.in. przetargów - przyp.red.), bo wiem, jakie jest podejście, jaki jest system. Unikam tego typu tematów i nie chcę się w takie tematy angażować. Tym bardziej takie, które dotyczą wojska, armii, sprzętu wojskowego itd. - wskazał.

I dodał: - Natomiast wydaje mi się, że ten czas, kiedy byłem inwigilowany, czyli rok 2019 od marca do czerwca to jest czas, kiedy trwała kampania wyborcza przed wyborami i może to, że wielu polityków nakłaniało mnie do tego, żebym startował w wyborach, to stało się być może przyczyną tego, że byłem słuchany. Choć moim zdaniem moja postawa była jednoznaczna. Nie angażuję się, nie szukam swojego miejsca w polityce, nie szukam budowania swojej pozycji w oparciu o polityków i w świecie polityki, ponieważ przekonałem się i myślę, że Polacy podzielają mój pogląd albo ja Polaków, że scena polityczna Polski nie jest dla ludzi, którzy mają w sobie trochę ambicji, godności, honoru, jak kto woli. Nie chcę nikogo obrażać, ale powtarzam, stroniłem od polityki i polityków, nigdy do niczego się nie dałem namówić i nadal stronię. Nic się nie zmieniło - podkreślił gość TOK FM. 

Skrzypczak przyznał, że dostał wówczas konkretne propozycje polityczne, jednak nie chciał więcej na ten temat mówić. - Niech to zostanie już w historii, ponieważ nic się nie wydarzyło z moim udziałem, z moją obecnością, nikomu nie udzieliłem wsparcia. Nie chcę się angażować i nie angażowałem się, stąd trudno mi o tym wszystkim mówić, bo jestem tak, jak powiedziałem - bardzo zniesmaczony - zaznaczył. 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Zdaniem gen. Skrzypczaka w Polsce "bardzo łatwo jest obrzucić kogoś błotem, ale bardzo ciężko jest się z tego błota oczyścić". -  I to widzą Polacy, i Polacy to akceptują, czego ja pojąć nie mogę - powiedział Skrzypczak. 

"Nie chciałbym skończyć tak, jak co niektórzy kończą, nie wiadomo przez kogo powieszeni"

Zapytany, czy zamierza podjąć jakieś kroki prawne, stwierdził, że najpierw musi "ochłonąć" po tym, czego się dowiedział. - Myślę, że takie działania trzeba podjąć, bo ja chcę się czuć bezpieczny i chcę, żeby moja rodzina się czuła bezpieczna. I nie chciałbym skończyć tak, jak co niektórzy kończą, nie wiadomo przez kogo powieszeni. Dla mnie to jest o tyle trudne, że to zagrażało i zagraża bezpieczeństwu mojej rodziny - zaznaczył. 

I dodał: - Ja tu jestem schodzący ze sceny, bo już mam swój wiek i nie tylko, więc ja nawet jestem złym kandydatem na więźnia, ze względu na chorobę, która mnie drąży. Pyta się pan czy podejmę kroki prawne? Musiałbym mieć kogoś takiego, kto mi doradzi, bo nie jestem w stanie jako żołnierz sformułować drogi, którą powinienem kroczyć, aby tę sprawę wyjaśnić - podsumował generał.