Konflikt zbożowy. Ukraina złożyła Polsce kilka propozycji "do rozważenia"

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Ukraina złożyła także propozycję licencjonowania towarów rolnych. - Jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja - dodał szef resortu.
Zobacz wideo Karolina Lewicka: "Trwa propagandowa okupacja naszego kraju"

Minister rolnictwa w środę online rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Rozmowa dotyczyła kwestii transportu oraz sprzedaży zboża i nowych procedur, które proponuje Ukraina, jeśli chodzi o wwóz produktów rolnych do Unii Europejskiej lub poza Wspólnotę.

Ukraiński minister rolnictwa zaproponował, żeby kontrole zboża wywożonego z Ukrainy przenieść na stronę niemiecką, by odbywały się one w portach niemieckich, zamiast na granicy polsko-ukraińskiej. Telus podkreślił, że jeśli będzie taka możliwość prawna, "żeby to przenieść i będzie zabezpieczone, że to zboże nie wróci do Polski, to na pewno będziemy szli w tym kierunku, żeby pomóc".

Ukraina złożyła także propozycję licencjonowania towarów rolnych. - Strona ukraińska powiedziała, że jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. To jest kwestia do rozważenia przez naszą stronę, ale propozycja wydaje się z zewnątrz, że jest dobrą propozycją - wyjaśnił Telus. Jak wskazał, oznacza to, że "przenosimy ciężar odpowiedzialności na nasz kraj". - To my będziemy decydować, nie strona ukraińska - podkreślił minister rolnictwa.

Ukraina składa skargę do WTO

18 września władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju.

Telus zaapelował do Ukrainy o jej wycofanie. - Ta skarga jest bezpodstawna - ocenił. - Minister Ukrainy zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki na Ukrainie, żeby przemyśleć wycofanie tej skargi - dodał minister. Zaznaczył, że wycofanie skargi to "byłaby dobra rzecz" w kontekście wspólnego budowania długoterminowych rozwiązań dot. współpracy polsko-ukraińskiej.

21 września agencja Reutera poinformowała, że ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża. Władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>