Komisja hazardowa. Będzie rotacyjny przewodniczący?

W Sejmie odbyła debata nad powołaniem komisji śledczej ds. ustawy hazardowej. PiS proponuje, by do projektu PO wprowadzić zapis o rotacyjnej wymianie przewodniczących, tak by przedstawiciele opozycji mieli szansę nadzorować prace komisji.

Wczoraj połączone komisje: finansów publicznych i ustawodawcza zdecydowały, że posłowie będą w Sejmie głosować nad projektem uchwały powołującej nowa komisję śledczą autorstwa PO.

Zgodnie z jej założeniami, komisja śledcza ma badać ewentualne nieprawidłowości w pracach nad ustawą hazardową od 2001 r., a raport z jej prac ma powstać do 28 lutego 2010 r. (to jedyna poprawka przyjęta wczoraj na posiedzeniu połączonych komisji). W skład komisji miałoby wejść siedmiu śledczych: trzech z PO, dwóch z PiS i po jednym z PSL i Lewicy.

W Sejmie posłowie dyskutują dzisiaj nad projektem, proponując wprowadzenie poprawek do uchwały PO. Tomasz Kamiński z Klubu Lewicy podkreślał, że projekt PO jest niekonstytucyjny i obarczony wadami prawnymi. Biuro Analiz Sejmowych zwróciło wcześniej uwagę, że projekt PO może być niezgodny z art. 111 konstytucji, zgodnie z którym Sejm powołuje komisję śledczą do rozpatrzenia określonej sprawy.

Rotacyjny przewodniczący

PiS zgłosił szereg poprawek m.in. wprowadzenie zapisu o rotacyjnej wymianie przewodniczących komisji śledczej. Badając okres rządów SLD (czyli od 2001 do 2005 r.) przewodniczącym komisji miałby zostać poseł z PO, PiS lub PSL, za rządów PiS - przedstawiciel PO, PSL lub SLD, natomiast za rządów PO-PSL - polityk z PiS lub SLD. W swoim pierwotnym projekcie PiS proponował, by przewodniczącym komisji został ich poseł, jako przedstawiciel największej partii opozycyjnej. Wczoraj tę samą poprawkę odrzuciły połączone komisje sejmowe.

 

Kempa: PO chce ochronić Chlebowskiego, Sobiesiaka...

Jeszcze dzisiaj wieczorem planowane jest głosowanie nad powołanie komisji śledczej ds. ustawy hazardowej. W piątek rano przewidziane jest z kolei głosowanie nad jej składem osobowym, tak by po południu możliwe było pierwsze posiedzenie i wybór szefa nowej komisji śledczej.

DOSTĘP PREMIUM