Posłowie będą bardziej mobilni. Z internetem połączą się wszędzie

W Kancelarii Sejmu powstał projekt ?Mobilny poseł?. W jego ramach wszyscy posłowie zostaną wyposażeni w nowoczesne telefony z dostępem do internetu i elektronicznego terminarza - dowiedziała się Gazeta.pl.

Projekt został opracowany przez Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu i może ruszyć już w przyszłym roku. - Jego założenie jest takie, aby parlamentarzyści mieli w każdym dowolnym momencie łączność z parlamentem za pomocą internetu - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Zbigniew Jabłoński, dyrektor ośrodka. Zaznacza, że w tej chwili posłowie mają tylko stacjonarne komputery w biurach poselskich, za pomocą których mogą dostać się na sejmowe serwery. - Gdy jednak wyjadą w teren tej łączności już nie mają. Często nam to podkreślają - dodaje Jabłoński.

Dowiedzieliśmy się, że w ramach projektu parlamentarzyści mają być wyposażeni w mobilne urządzenia, za pomocą, których będą mieli dostęp nie tylko do internetu, ale także do swojej poczty, sejmowych dokumentów czy elektronicznego terminarza. W dowolnym miejscu i momencie będą mogli także oglądać posiedzenia Sejmu czy komisji sejmowych. Odpowiednie oprogramowanie przygotowują już sejmowi informatycy. Niestety nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt całego projektu, ani jakie konkretnie będą to urządzenia, na których będą pracować posłowie. Jabłoński sugeruje, że to telefony w stylu iPhone.

Posłów takie rozwiązania bardzo cieszą. - To znacznie ułatwi nam pracę - mówi poseł Marek Rząsa z PO. - Jeżdżę często po swoim okręgu wyborczym, spotykam się z wyborcami i potrzebuje czasami sprawdzić coś w internecie, a nie mam jak. W obecnych czasach posługiwanie się tylko stacjonarnym komputerem to anachronizm - dodaje. Podobnie uważa Beata Szydło z PiS. - Ja sama mam kilka filii mojego biura poselskiego, tam nie ma sieci, co bardzo utrudnia mi pracę. Dodatkowo przecież dużo przemieszczamy się po kraju, a internet bezprzewodowy w podróży to niezbędna rzecz - przekonuje posłanka PiS.

Czy posłowie powinni dostać mobilne urządzenia?

DOSTĘP PREMIUM