PiS o służbie zdrowia: To jeden wielki bałagan

- NFZ jest winny szpitalom i przychodniom 1,5 mld zł, a do tej pory rozwiązano wszystkie możliwe rezerwy - wyliczał Bolesław Piecha. Na konferencji prasowej posłowie PiS skomentowali problemy służby zdrowia z tzw. nadwykonaniami szpitali.

Na konferencji zatytułowanej "Puste Obietnice Ewy Kopacz" posłowie PiS zaprezentowali przemówienie sejmowe minister (z czerwca br.), w którym posłanka solennie zapewniała, że resort stać na "zapłacenie 100 proc. nadwykonań wszystkim świadczeniodawcom". Nadwykonania to m.in. wszystkie zabiegi, których szpitale podejmują się poza zakontraktowaną z NFZ kolejką zabiegową czy też podejmowanie się leczenia pacjentów z poza województwa podlegającego danemu szpitalowi.

PO jest "nieodpowiedzialne"

- Kolejny raz mieliśmy do czynienia z pustymi obietnicami PO. Zaledwie 4 miesiące temu pani minister zachowała się w sposób nieodpowiedzialny. Namawiała szpitale do nadwykonań - ocenił poseł Tomasz Latoś. - Dzisiaj słyszymy, że za nadwykonania NFZ nie zapłaci - dodał. - Ministerstwo nie zna źródeł sfinansowania nadwykonań do końca września, a jeszcze jest październik listopad i grudzień - wtórował Bolesław Piecha.

Zdaniem PiS sytuacja finansowa Funduszu pokazuje wielki "bałagan w zarządzaniu" służbą zdrowia. Jak podkreślali posłowie, niedługo ma być "jeszcze gorzej".

DOSTĘP PREMIUM