Śmierć Zirajewskiego. Min. Kwiatkowski: będzie reforma więziennictwa

Jeśli ktoś w sprawie Zirajewskiego popełnił błąd - będą wyciągane konsekwencje. Ale na tym nie koniec. Polskiemu więziennictwo potrzebne są poważne zmiany. - Szczegóły przedstawię w połowie stycznia - zapowiada min. Kwiatkowski. Dziś o śmierci Zirajewskiego ma rozmawiać z premierem.

- Jak patrzę na reformy które przeszła prokuratura i sądownictwo, to mam nieodparte wrażenie, że nie przeprowadzono wszystkich niezbędnych zmian w polskim więziennictwie - przyznał Krzysztof Kwiatkowski. Dlatego jak mówił w Poranku Radia TOK FM w połowie stycznia przedstawi szczegółowy reformy więziennictwa. Ale już dziś przedstawił ogólne założenia. - Są dwie rzeczy które muszą być wprowadzone równolegle. Skuteczna praca funkcjonariuszy, wychowawców, psychologów którzy muszą dobrze diagnozować stan więźniów i selekcjonować tych, którzy potencjalnie mogą się targnąć na swoje życie. A z drugiej strony podnoszenie efektywności ochrony i zabezpieczeń technicznych - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Kwiatkowski: W połowie stycznia ogłoszę szczegóły reformy więziennictwa

Min. Kwiatkowski chwalił się też, że zakończono instalowanie kamer we wszystkich celach dla niebezpiecznych przestępców. - Na 86 tys. osadzonych w ubiegłym roku było 49 skutecznych samobójstw. W krajach o identycznej liczbie więźniów - we Francja i Wielkiej Brytanii - ten wskaźnik wynosił 92 i 90 samobójstw - dodał.

"Będę się dziś widział z premierem"

O tym co działo się z Arturem Zirajewskim na bieżąco informowana była Kancelaria Premiera. Jak wyjaśnił Krzysztof Kwiatkowski do tej pory na temat tego co wydarzyło się w Gdańsku nie rozmawiał z Donaldem Tuskiem. - Będę się widział dziś z premierem - zapowiedział. - W Polsce trzeba w sposób szczególny wyjaśniać śmierci osób, które są powiązane z bardzo znanymi śledztwami - dodał.

Ale nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy nie boi się że spotka go los Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Przypomnijmy - Ćwiąkalski odszedł ze stanowiska ministra sprawiedliwości po śmierci w więzieniu zabójcy Krzysztofa Olewnika. - Premier ma prawo oczekiwać ode mnie skutecznych, zdecydowanych i zdeterminowanych działań - mówił Kwiatkowski. Jego zdaniem takie działania podjął powołując specjalny ministerialny zespół do wyjaśnienia okoliczności śmierci Zirajewskiego. Dodatkowo sprawę bada też grupa kontrolna Służby Więziennej i gdańska prokuratura. Wyniki prac tych zespołów mamy poznać w najbliższy piątek.

Oficjalną przyczyną śmierci Artura Zirajewskiego był zator płucny. Wcześniej główny świadek oskarżenia w sprawie zabójstwa gen. Papały trafił do szpitala po zatruci lekami nasennymi. Zmarł 3 stycznia w szpitalnej celi aresztu w Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM