Andrzej Olechowski ma nowych sojuszników na lewicy

- Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne - Europa popiera Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich - powiedział na konferencji prasowej szef stowarzyszenia i były poseł SLD Robert Smoleń. Media spekulują, że to oznacza zbliżenie Olechowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Andrzej Olechowski zyskał poparcie centrolewicowego think-tanku. - Chciałem państwu powiedzieć, że Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne - Europa popiera pana Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich 2010 roku. Specjalną deklarację w tej sprawie podjęła rada delegatów - powiedział dziś na konferencji prasowej Robert Smoleń, prezes stowarzyszenia. Wcześniej za kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego pracował w Kancelarii Prezydenta, a następnie był posłem SLD.

- To jest kandydat, który najlepiej rozumie ideę europejską, jak również najlepiej uosabia wartości demokratyczne i będzie potrafił poprowadzić Polskę na drogę rozwoju - chwalił Olechowskiego Smoleń. Ma również nadzieje, że wokół Olechowskiego powstanie ruch obywatelski.

Smoleń posłannikiem Kwaśniewskiego?

Olechowski: Poproszę o poparcie Kwaśniewskiego i Cimoszewicza

Dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna" sugerowała, że Aleksander Kwaśniewski chce poprzeć Olechowskiego w wyborach prezydenckich. Właśnie udzielenie poparcia przez stowarzyszenie ma być pierwszym krokiem w tym kierunku. Jednak sam Smoleń nie jest związany zawodowo z Kwaśniewskim, a sam startował w zeszłorocznych wyborach do europarlamentu z listy Porozumienia dla Przyszłości - Centrolewicy. Część członków tego komitetu, głownie z Partii Demokratycznej, już udzieliło poparcia Olechowskiemu.

Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne - Europa jest centrolewicowym think-tankiem zajmującym się zagadnieniami związanymi z integracją europejską i stosunkami międzynarodowymi. Oprócz Smolenia działa w nim m.in. była europosłanka SdPl prof. Genowefa Grabowska.

DOSTĘP PREMIUM