Prezydent ma wątpliwości do konstytucji PiS. "Nie powinien być ponad trójpodziałem"

- Pan prezydent nie uważa, że powinien być ponad trójpodziałem władz - tak projekt konstytucji autorstwa PiS komentował w Radiu ZET Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. - Brakuje tam też m.in. zapisu o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn - dodał.

Jak podkreślił Wypych, Lech Kaczyński ma "szereg wątpliwości" dotyczących projektu. Po pierwsze: uważa, że prezydent powinien być - tak jak w tej chwili - elementem władzy wykonawczej.

- Po drugie brakuje szeregu zapisów. Ewidentnie potrzebny jest zapis o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Zgadzam się też, że nie jest w tej chwili konieczna poważna debata i odchodzenie od kompromisu, który dotyczy ustawy antyaborcyjnej - powiedział Paweł Wypych.

- Ale pan prezydent uważa, że jest też szereg korzystnych zapisów. Chociażby przeniesiony do tej konstytucji wyrok Trybunału Konstytucyjnego, mówiący kto powinien kierować delegacją polską na szczytach. Oczywiście powinien to być prezydent, wykonujący zalecenia rządowe - dodał.

Konstytucja PiS

Czym projekt PiS różni się od innych? Porównanie>>

PiS zaprezentował w piątek swój projekt zmiany konstytucji. Jest bardziej radykalny i bardziej kompleksowy niż propozycje PO i PSL. PiS postuluje wprowadzić do konstytucji zapisy dotyczące małżeństw homoseksualnych, obecności krzyży w miejscach publicznych oraz aborcji.

Nowy projekt konstytucji według PiS

DOSTĘP PREMIUM