Jak dobrze wyjść na zdjęciu? Platformy szybki kurs przed wyborami

PO przygotowując się już do kampanii wyborczej organizuje kursy komunikacji medialnej, na których politycy dowiadują się m.in. jak dobrze wypaść na zdjęciu - pisze "Polityka". "Zdjęcie musi budzić sympatię, ale też szacunek i zaufanie" - brzmi jedna z instrukcji.

Zobacz, czy politycy PO potrzebują szkolenia

Eksperci radzą politykom Platformy, jakich zdjęć nie powinni pokazywać swoim wyborcom. Politycy winni unikać fotografii z pięknej (i czasami odległej) młodości, "za biurkiem z telefonem w ręce", z przypadkowymi ludźmi w tle oraz w okularach słonecznych (bo wygląda się "groźnie, obco i arogancko).

Grzegorz Dolniak dodaje, że szkolenia medialne są skierowane głównie do młodych stażem parlamentarzystów po to, by obyli się z wystąpieniami przed kamerą.

Dolniak o szkoleniach kamerowych: Finansujemy je naszym posłom

Szkolenie medialne w polskiej polityce zakorzeniły się stosunkowo niedawno. Hasła typu "marketing polityczny" czy "polityczny PR" zostały wypromowane za rządów Donalda Tuska przez opozycję, która od początku zarzuca PO działania wyłącznie PR-owe.

Mimo, że pojęcie "marketingu politycznego" ma szczególnie złe konotacje w PiS, Jarosław Kaczyński zdecydował się na indywidualny kurs medialny (którego efektem była chwilowa zmiana wizerunku na początku 2009 r.). Już kilka miesięcy temu kierownictwo PO i PiS nakazało swoim parlamentarzystom przejście treningów medialnych pod okiem specjalistów od wizerunku.

Szkoleń typu "jak dobrze wyjść na zdjęciu" nie muszą przechodzić czołowi politycy. Ich sposób na udaną fotografię? Umówiona sesja z kolorowym magazynem. Tak zrobił Donald Tusk na Wigilii , której nie było oraz Lech Kaczyński w Sylwestra , którego świętował trochę wcześniej.

DOSTĘP PREMIUM