Kogo PO wystawi zamiast Tuska? Są pierwsze sondaże

Po rezygnacji Donalda Tuska ze startu w wyborach prezydenckich pojawiło się pytanie, kto będzie reprezentował w nich PO. Według sondaży, nie ma zdecydowanego faworyta. Możliwych nazwisk jest kilka..

"Gazeta Wyborcza": Sikorski - 30 proc.

30 proc. wskazało na szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, 26 proc. - na marszałka Sejmu Komorowskiego, ale 27 proc. odpowiedziało - "innego kandydata", zaś 17 proc. nie miało zdania.

W sondażu "GW" Komorowski pewnie wygrał pierwszą turę wyborów - z 27-proc. poparciem. O drugie miejsce walczą Lech Kaczyński (14 proc.) i Andrzej Olechowski (13 proc.). Na czwartym miejscu lider PSL Waldemar Pawlak (8 proc.), choć ludowcy nie wskazali jeszcze kandydata. Dopiero za Pawlakiem znalazł się kandydat SLD Jerzy Szmajdziński (6 proc.). Więcej

Polsat i "Dziennik Gazeta Prawna": 49 proc. dla Sikorskiego

W sondażu instytutu badawczego Homo Homini dla Polsat News i "Dziennika Gazety Prawnej" aż 48,9 proc. pytanych wskazało, że następcą Donalda Tuska powinien być minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski . Dużo gorsze wyniki uzyskał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski - tylko 20,1 proc.

Dwoje polityków, którzy już zapowiedzieli, że nie wystartują w wyborach: Jerzy Buzek i Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskali odpowiednio - 9 proc. i 6 proc. Nieliczni respondenci wskazali również na byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i Grzegorza Schetynę .

TVN24: Buzek, Sikorski, Komorowski

W sondażu instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC dla TVN24 najlepszy wynik uzyskał Jerzy Buzek . Według 19 proc. ankietowanych, to on powinien startować w wyborach. O dwa procent gorszy wynik uzyskali Radosław Sikorski oraz Włodzimierz Cimoszewicz . Z tym że były premier oświadczył, że nie wystartuje w wyborach, a poza tym nadal jest członkiem SLD. Na Bronisława Komorowskiego wskazało 16 proc. badanych, a na prezydent Warszawy 9 proc.

"Rz": A może Cimoszewicz?

Co piąty badany wskazał, że najlepszym następcą Donalda Tuska byłyby Włodzimierz Cimoszewicz - tak wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczypospolitej". Tuż za nim znalazł się Bronisław Komorowski z 18-procentowym wynikiem. Jerzy Buzek uzyskał 16 proc. a Radosław Sikorski 15 proc.

TVP: Zdecydowanie Cimoszewicz

Z kolei według sondażu TNS OBOP dla TVP, 21 proc. Polaków uważa, że kandydatem Platformy Obywatelskiej w jesiennych wyborach prezydenckich powinien zostać b. minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz .

- Kandydatem PO powinien zostać marszałek Sejmu Bronisław Komorowski - uważa 16 proc. ankietowanych; Radosław Sikorski - takiego zdania jest 14 proc.

Według 6 proc. badanych kandydować powinien b. minister finansów Leszek Balcerowicz ; zdaniem 5 proc. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz . Także 5 proc. chciałoby, żeby kandydatem PO został b. premier Jan Krzysztof Bielecki .

DOSTĘP PREMIUM