Tusk: Komorowski i Sikorski to jedyni kandydaci PO

Premier Donald Tusk zapowiedział, że zaproponuje Platformie debatę nad tym, czy w wyborach prezydenckich powinien kandydować Bronisław Komorowski czy Radosław Sikorski. Szef rządu powiedział w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP, że ci dwaj politycy to jedyni realni pretendenci PO do prezydenckiego wyścigu.

Szef rządu powiedział, że obaj kandydaci mają różne atuty pozwalające im wygrać wybory. Podkreślił, że Komorowski jest bardziej statecznym, konserwatywnym politykiem, a Sikorski to polityk młodszy, bardziej światowy, a może też bardziej energiczny.

- Obaj mają kwalifikacje, potwierdza to też historia ich życia - mówił premier oceniając szanse Sikorskiego i Komorowskiego. - Uważam, że realny wybór w Platformie dotyczy tylko tych dwóch polityków - dodał Tusk. Jak podkreślił, od kilku miesięcy namawiał ich obu do rozważenia możliwości startu w wyborach.

"Chcę pełnej skuteczności"

- Chciałbym żeby kandydat PO pokonał Lecha Kaczyńskiego, ale nie będę tutaj używał argumentów, których używa wobec mnie PiS, że stchórzył, że jest taki czy owaki. Ja mam własną ocenę jego prezydentury - mówił Donald Tusk. - Teraz Polsce jest potrzebny prezydent, który będzie wspierał pozytywne zmiany. Niektórzy z opozycji mówią: Tusk chce pełnej władzy. Odpowiadam: ja chce pełnej skuteczności - podsumował premier.

Z kolei zdaniem wiceszefa klubu PO Janusza Palikota, jeśli decyzję miałby podejmować Zarząd Krajowy PO, to kandydatem Platformy na prezydenta zostanie właśnie marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski. W przypadku prawyborów - w ocenie Palikota - również najbardziej prawdopodobny jest wybór Komorowskiego, ale - jak zastrzegł poseł PO w TVN24 - "takiej pewności już nie ma". Czytaj więcej>>

W czwartek premier zakończył kilkumiesięczne spekulacje i zapowiedział, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich. Decyzję swoją uzasadniał chęcią dalszego pełnienia obecnej funkcji.

Tusk nie wystartuje w wyborach. Kogo PO powinna wystawić?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM