Gowin w TOK FM: Sikorski lepszym kandydatem na prezydenta niż Komorowski

- Nie wykluczam możliwości, że wyłoni się jednak jakiś czarny koń. Dlatego powinniśmy wystawić najsilniejszego kandydata, a w sondażach największe poparcie ma Radosław Sikorski - mówił w Poranku Radia TOK FM Jarosław Gowin z PO.

Dlaczego Radek Sikorski byłby lepszym kandydatem na prezydenta niż Bronisław Komorowski? - Pod względem kwalifikacji lepiej odpowiada temu zakresowi kompetencji, które prezydentowi wyznacza polska konstytucja - tłumaczył Igorowi Janke poseł PO. - Prezydent ma bardzo umiarkowane kompetencje, ma tylko to nieszczęsne silne weto. Natomiast jeżeli ma gdzieś kompetencje to jest to polityka obronna, tutaj i Komorowski i Sikorski są świetnie przygotowani do tej funkcji, ale drugi ważny obszar to jest polityka zagraniczna - podkreślał poranny gość TOK FM.

O Sikorskim mówi się, że lojalność nie jest jego najsilniejszą stroną. - Dużo ważniejsze jest coś takiego jak logika instytucjonalna. Polska konstytucja jest tak skonstruowana, że ktokolwiek będzie prezydentem PO, to w sposób nieuchronny będzie wchodził w taką dialektyczną relacje z premierem - przekonywał Jarosław Gowin. - To jest czynnik o wiele istotniejszy niż psychologiczne cechy Radosława Sikorskiego bądź Bronisława Komorowskiego.

Donald Tusk jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale mówi się, że bardziej przychyla się do wyboru Bronisława Komorowskiego. - Premier chyba rzeczywiście wolałby Bronisława Komorowskiego, ale kogo będzie wolała partia, o tym przekonamy się w najbliższych tygodniach - mówił Gowin. - Ja na antenie TOK FM potwierdzam swoje poparcie dla kandydatury Radka Sikorskiego - podsumował Jarosław Gowin.

Więcej na temat przyszłego kandydata PO na prezydenta, dziś na antenie Radia TOK FM w magazynie Full Kontakt, po godz. 10:00. Zaprasza Marcin Graczyk.

Kto byłby najlepszym kandydatem PO?

DOSTĘP PREMIUM