Graś: Kandydata PO na prezydenta poznamy już w przyszłym tygodniu

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu poznamy kandydata, który z poparciem Platformy wystartuje w jesiennych wyborach prezydenckich - powiedział Paweł Graś. Oficjalnie pojawiają się dwa nazwiska - szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Posiedzenie zarządu partii w tej sprawie wstępnie zaplanowane jest na wtorek.

Jak tłumaczy rzecznik rządu Paweł Graś, możemy się wówczas spodziewać decyzji co do kandydata. Jeśli jednak nie uda się dojść do porozumienia wypracowany zostanie sposób jego wyłonienia.

Kto jeśli nie Tusk? Sikorski liderem sondaży

Jednak o klasycznych prawyborach nie ma mowy - zapewnia minister Graś. Jego zdaniem, nie ma potrzeby aby kandydaci z ulotkami jeździli po kraju, zabiegając o poparcie swoich kolegów. Przyznaje on jednak, że była rozważana możliwość, aby wszystkich członków PO włączyć w tą decyzję. Kandydat z poparciem Platformy Obywatelskiej zostanie zatwierdzony przez Kongres partii w połowie maja.

W samej Platformie Obywatelskiej nie brak było jednak zwolenników wyłonienia kandydata w prawyborach. Za takim rozwiązaniem opowiadał się Janusz Palikot. Wiceszef klubu PO nie blokowałby udziału w takich prawyborach politykom spoza Platformy, takim np. Włodzimierzowi Cimoszewiczowi lub Andrzejowi Olechowskiemu. Jedynym warunkiem, zdaniem Palikota, uczestnictwa w prawyborach powinno być zebranie np. tysiąca podpisów członków PO.

DOSTĘP PREMIUM