Sondaże: Kaczyński "łeb w łeb" z Komorowskim, ale w II turze nie ma szans

W I turze Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski idą łeb w łeb, a Radosław Sikorski dystansuje urzędującego prezydenta o 4 pkt. proc.; w II turze obaj kandydaci PO zdecydowanie wygrywają - wynika z sondażu "Gazety Wyborczej". "Rzeczpospolita" obwieszcza zaś: "Pierwsza tura dla Kaczyńskiego" - wg sondażu "Rz" przewaga Kaczyńskiego nad Komorowskim to 1 pkt. proc. Poparcia dla Sikorskiego "Rz" w ogóle nie badała.

W sondażu "Gazety Wyborczej" sytuacja jest jasna - To Radosław Sikorski jest najlepszym kandydatem Platformy Obywatelskiej.

Sikorski wygrywa z Lechem Kaczyńskim 26 proc. do 22 proc. W symulacji II tury Sikorski wygrywa z Kaczyńskim 66 do 34 proc.

Sondaż z kandydaturą Radosława Sikorskiego:

fot. Gazeta.pl

Gdyby w pierwszej turze Bronisław Komorowski powalczył z Lechem Kaczyńskim doszłoby do remisu - 21 do 21 proc. Spotkanie w drugiej turze nie zostawia urzędującemu prezydentowi szans na reelekcję. Komorowski dostałby 63 proc. głosów, a Kaczyński 37.

Sondaż z kandydaturą Bronisława Komorowskiego:

fot. Gazeta.pl

- Wyniki te pokazują ryzyko, jakie podjął Donald Tusk. Gdy zrezygnował z rywalizacji, sympatia wyborców Platformy się rozproszyła - komentuje w "Gazecie" prof. Jacek Raciborski, socjolog.

- Taki poziom zaufania wśród rodaków mobilizuje mnie do działania - mówi "Gazecie" Sikorski - PO nie może lekceważyć rywala, zwłaszcza w I turze. Trzeba wystawić kandydata, który wygra, a ten musi pokazać wyrazistą wizję prezydentury różnej od tej, która pogrąża Lecha Kaczyńskiego.

W sondażu pojawiają się też nazwiska Marka Jurka czy Tomasza Nałęcza. Czytaj więcej

Sondaż w "Rzeczpospolitej" może jednak poprawić humor Lechowi Kaczyńskiemu. W pierwszej turze, wg, wyników publikowanych przez "Rz", urzędujący prezydent miałby szansę wygrać z Marszałkiem Sejmu o 1 pkt. procentowy.

Sondaż dla Rzeczpospolitej:

fot. Gazeta.pl

Kaczyński dostałby 18 proc., a Bronisław Komorowski 17.

Andrzej Olechowski w sondażu "Rzeczpospolitej" ma 6 proc. poparcia (dwa tygodnie temu - 7 proc.), Jerzy Szmajdziński 5 proc. (miał 4 proc.), Waldemar Pawlak (3 proc.).

Dziennik pisze, że po wycofaniu się z wyścigu prezydenckiego Donalda Tuska poparcie deklarowane dla Lecha Kaczyńskiego wzrosło w ciągu dwóch tygodni o 4 proc.

W drugiej turze Bronisław Komorowski wygrywa z urzędującym prezydentem 49 proc. do 29 proc. Także Andrzej Olechowski wygrałby w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim 40 proc. do 31 proc. Czytaj więcej

Szmajdziński: Komorowski czy Sikorski? Nie ma znaczenia

TOK FM PREMIUM