Adam Bielan ujawnia szczegóły kampanii prezydenckiej PiS

Jak PiS zaatakuje Bronisława Komorowskiego, a jak Radosława Sikorskiego? - o tym opowiada spin doktor PiS-u w wywiadzie dla "Polski". Mówi też co będzie podstawą strategii Lecha Kaczyńskiego.

Adam Bielan uważa, że Platforma Obywatelska popełniała błąd, bo od razu po rezygnacji ze startu w wyborach Donalda Tuska nie ogłosiła, kto będzie kandydatem tej partii. - Im krótsza kampania kandydata Platformy, tym gorzej dla Platformy - twierdzi. Jednak PiS jest przygotowany na obie kandydatury - Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego. - Obaj mają inny profil, inne słabości - mówi.

Komorowski bez charyzmy

- Komorowski jest mniej charyzmatyczny, ale z kolei w przypadku Sikorskiego łatwo jest w kampanii wykazać atuty Lecha Kaczyńskiego: dojrzałość, przewidywalność - wylicza Bielan. Dodaje, że marszałek Sejmu może mieć coś na sumieniu, a co zostanie ujawnione w czasie kampanii. - Nie chodzi mi o prześwietlanie związków rodzinnych i przodków, ale działalność publiczną - twierdzi. Prócz tego Kaczyński, jako kandydat z większą charyzmą, będzie bardziej podobał się wyborcom.

Sikorskiego pokonać, jak Kwaśniewski Wałęsę

Sikorski, jak twierdzi Bielan, jest zbyt impulsywny i tym może przegrać wybory. - Sikorski słabo wypada pod presją, popełnia dużo błędów, które mogą go w kampanii słono kosztować - twierdzi. W 1995 roku Aleksandrowi Kwaśniewskiemu udało się zdenerwować Lecha Wałęsę przed debatą telewizyjną. Wałęsa powiedział wtedy na koniec rozmowy: "Panu to ja mogę nogę podać". To była jedna z przyczyn jego porażki w tamtych wyborach. Taktyka PiS może więc okazać się skuteczna.

Kaczyński stawia na uczciwość

A jaką taktykę zastosuje obecny prezydent? - Lech Kaczyński będzie podkreślał swoją osobistą uczciwość, przejrzystość w działaniu, to, że nie stoją za nim żadne szare postacie. Pokaże, skąd miał pieniądze, na co je wydawał, czy brał w niejasnych okolicznościach pożyczki i tak dalej - ujawnia. Będzie to powtórka z kampanii na prezydenta Warszawy. Promował się wtedy na uczciwego, twardego szeryfa

Czytaj wywiad na stronie "Polski"

DOSTĘP PREMIUM