Buzek: PE przygotuje rezolucję ws. wydarzeń na Białorusi [WIDEO]

- Ostatnie wydarzenia są niepokojące. To atak na całą opozycję (...) UE mówi dość - tak represje na polską mniejszość na Białorusi komentował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Polityk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu PE przegłosuje rezolucję w tej sprawie. Na Białoruś wyjedzie także misja specjalna parlamentu.

Buzek: Jest konieczne podjęcie takich działań, które by pokazały determinację UE

- To brutalne traktowanie społeczników na Białorusi i nie chodzi tu tylko o mniejszość polską - Buzek komentował ostatnie wydarzenia na Białorusi. Zapewnił, że Parlament Europejski "podejmie wszystkie możliwe działania, które mogą służyć zaprzestaniu ataków na opozycję".

Polityk podkreślił, że większość decyzji w sprawie Białorusi władze parlamentu podjęły w zeszłym tygodniu. Zapowiedział, że "w przyszłym tygodniu wyjedzie misja specjalna Parlamentu Europejskiego". Posłowie wchodzący w jej skład spotkają się m.in. z białoruskimi opozycjonistami.

"Sprawę trzeba ująć szerzej"

Buzek zapewnił, że sprawa Białorusi jest mu bliska i poświęca jej wiele czasu. - Jestem w stałym kontakcie z panem Milinkiewiczem. W przyszłym tygodniu spotykam się także z panią Andżeliką Borys - mówił. Tłumaczył, że o sytuacji informuje także OBWE i Radę Europy.

Przewodniczący zastrzegł jednak, że represje, które spotkały Polaków trzeba traktować "szerzej". - To ataki na całą opozycję demokratyczną - tłumaczył. - Jeżeli mamy wygrać, jeżeli mamy poprawić sytuację mniejszości narodowych, jeżeli mamy poprawić sytuację organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego, to trzeba działać szerzej - mówił.

Zdaniem Buzka, "przyszłe relacje między UE a Białorusią zależą od tego, jak władze Białorusi będą traktowały opozycję". - To będzie probierz naszych stosunków - przestrzegł polityk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM