Szerokie prawybory czy decyzja zarządu PO? Partia decyduje, jak wybrać kandydata

Pewnych kandydatów PO na prezydenta jest dwóch - Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski. Ale jak wybrać metodę głosowania? O tym ma dziś zdecydować Zarząd Krajowy PO, który przyjmie "mapę drogową" wyboru kandydata tej partii na prezydenta.

Są kandydaci tylko na razie nie wiadomo, jak ich wybrać? Jakiej metody użyć by dać szansę wypowiedzenia się wszystkim członkom partii?

- Do niedawna byłem za jak najszybszym wyłonieniem kandydata PO na prezydenta, czyli głosowanie zarządu partii - mówi nam Jarosław Gowin. Teraz jednak członek zarządu partii zmienił zdanie i jest za możliwe najszerszą formułą głosowania - Przez internet - mówi Gowin, który w tych wyborach stawia na Sikorskiego.

Prawybory czy zarząd PO? Jak wyłonić kandydata na prezydenta

Bronisław Komorowski, jeden z kandydatów PO na prezydenta też jest za szeroką formuła - plebiscytem wewnątrzpartyjnym. - To służy umocnieniu każdej kandydatury. Kandydat z legitymacją poparcia większości członków partii jest o wiele mocniejszy w starci z konkurencją - podkreśla Komorowski.

- Zagłosuje za prawyborami, bo partia jest do tego logistycznie przygotowana - mówi wiceszef Platformy Waldy Dzikowski. Jego zdaniem taka demokratyczna zasada pozwoli objąć wszystkich członków partii. Dzikowski nie zdradził, na którego z dwóch kandydatów zagłosuje.

Urszula Augustyn nie wyobraża sobie prawyborów w partii na sposób amerykański, choć jak mówi - nie chodzi o to, by kandydata wybrał Zarząd. - Będę przekonywała do kompromisowego rozwiązania - dodała Augustyn, która jest członkiem zarządu PO.

Tusk: "preelekcja" wśród członków PO

Premier Donald Tusk powiedział, że jest zwolennikiem wyłonienia kandydata PO na wybory prezydenckie w "preelekcji" wśród członków PO.

Rzecznik rządu Paweł Graś wyjaśnił, że zarząd partii będzie szukał sposobu, żeby jak najwięcej członków PO miało szansę uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, kto zostanie kandydatem Platformy na prezydenta. - W PiS jest to nie do pomyślenia, bo tam decyzje podejmuje jednoosobowo Jarosław Kaczyński, więc trudno im zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą demokratyczną organizacją, demokratyczną partią - jaką jest Platforma Obywatelska - zaznaczył.

Schetyna: Wyniki wyborów poznamy w kwietniu

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna mówił przed kilkoma dniami, że Platforma - decydując, kogo wystawi w wyborach prezydenckich - będzie chciała wykorzystać "kampanię wyborczą" wewnątrz partii. PO wybiera nowe władze w regionach - w kołach, w powiatach, a także nowych szefów regionów. Wewnętrzne wybory w Platformie mają zakończyć się w kwietniu.

"Żelaznymi" kandydatami Platformy są Komorowski i Sikorski. Według Tuska, obaj mają takie same szanse na start w wyborach prezydenckich. Dodał, że nie ma poczucia, żeby któryś z nich był "wyraźnie lepszy" od drugiego. Premier ocenił też, że "najprawdopodobniej" do gry nie włączy się żaden inny "kandydat na kandydata".

DOSTĘP PREMIUM