PO chce obniżyć wiek wyborczy do 16 lat

PO pracuje nad projektem zmian w prawie, dzięki którym w wyborach głosować mogłyby już 16-latki. Na razie chodziłoby o udział młodych wyborców w wyborach samorządowych - podaje Radio Zet.

Platforma zamówiła już analizy specjalistów w tej sprawie. Ważnym argumentem za obniżeniem wieku wyborczego są dla posłów PO przepisy kodeksu karnego, w którym obniżono wiek pełnej odpowiedzialności karnej właśnie do 16 lat.

Nie wiadomo jednak, czy do wprowadzenia tej zmiany potrzebna będzie zmiana konstytucji, czy wystarczy tylko nowelizacja ustawy o ordynacji wyborczej.

- Środowisko młodych ludzi poniżej 18 roku życia, jest już na tyle ukształtowane by mieć swoje zdanie w wielu sprawach. Ta propozycja jest godna rozważenia - mówi Radiu Zet wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO Grzegorz Dolniak.

Jednak propozycja obniżenia wieku wyborczego nie wszystkim w partii rządzącej się podoba. - Wybory polityczne to jest bardzo ważny akt. Mam 17-letniego syna i wolałbym, aby jeszcze z rok poczekał zanim zacznie głosować - mówi Radiu Zet Jarosław Gowin.

DOSTĘP PREMIUM