Prezydent wezwał UE do "solidarności" z Polakami na Białorusi. Borys dziękuje za wsparcie

- Chcę wezwać Unię do solidarności. Sytuacja na Białorusi pogarsza się już od roku - powiedział Lech Kaczyński na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się z uczestnictwem Andżeliki Borys. - Prezydent Kaczyński jest też naszym prezydentem. Dziękujemy za wsparcie - powiedziała Borys.

- Chciałbym zacząć od wyrażenia swojej solidarności z Polakami na Białorusi, Andżeliką Borys i białoruskim Związkiem Polaków - tymi słowami wystąpienie zaczął prezydent Kaczyński. Polityk przypomniał swoje zaangażowanie ws. represji na Białorusi. - Skierowałem list do prezydenta Łukaszenki, podejmowałem działania, ale to co spotyka naszą mniejszość na Białorusi, to oczywiście sprawa mojego kraju i sprawa solidarności Unii Europejskiej - powiedział.

Obrona wartości

Zdaniem Kaczyńskiego, "Polska broni nie tylko Polaków, ale także uniwersalnych zasad", którymi są "społeczeństwo obywatelskie, sprawiedliwość, czy prawa opozycji na Białorusi". - Chcę wezwać Unię Europejską do Solidarności - kwitował prezydent.

W wystąpieniu Lecha Kaczyńskiego nie zabrakło ostrych słów pod adresem rządu Donalda Tuska: "Chciałbym podkreślić, że sytuacja Polaków pogarsza się już od roku. Dotychczasowe dziania rządu, mimo najlepszej woli, nie przyniosły rezultatów". Prezydent wyraził jednak nadzieję, że "jutro przyniesie rezultaty" (Borys spotyka się we wtorek z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem).

"Nie chcemy drugiego Kosowa"

- Chcę podziękować za wyrazy solidarności pana prezydenta. Ma to znaczenie dla tysięcy Polaków, którzy walczą o swoje prawa. O prawo do normalności - dziękowała na konferencji Borys.

- 13 marca mija 5 lat od kiedy Związek Polaków funkcjonuje w warunkach nieuznawania. W 2005 r. byliśmy oskarżani, że Polska chce nas wykorzystać do rewolucji. Do zrobienia drugiego Kosowa. Dzisiaj jesteśmy oskarżani, że jesteśmy złą mniejszością, że jesteśmy Polakami, którzy chcą zepsuć władzom Białorusi dialog z Europą - mówiła.

DOSTĘP PREMIUM