PO chce ustawowo zakazać partiom puszczania spotów. Kto się nie zgadza? PiS

- Zakazać emisji reklamówek wyborczych, a pieniądze przeznaczyć na partyjne fundacje - to nowy pomysł Platformy Obywatelskiej, o którym pisze dziś dziennik "Polska". Projekt ustawy poparły już PSL i SLD.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy, wszystkie ugrupowania polityczne miałyby zrzec się puszczania reklamówek wyborczych i jedną czwartą ze swoich dotacji budżetowych przeznaczyć na zakładanie fundacji zajmujących się pracą programową na kształt Fundacji Adenauera.

- Każda partia zamiast wydawać na reklamówki, tworzyłaby fundacje, które promowałyby idee demokracji w kraju, ale i zagranicą. Tak jak to się dzieje np. na Węgrzech i w Hiszpanii - mówi nam współautorka ustawy, Agnieszka Pomaska z PO.

- Takie fundacje to coś na kształt think thanków, czyli wewnątrzpartyjnych zespołów eksperckich, które mogłyby prowadzić działalność informacyjną, wydawniczą, ale i przygotowywać ekspertyzy i analizy na potrzeby wewnątrzpartyjne - wyjaśnia posłanka.

Zakaz spotów? Można dyskutować

Nie wiadomo jednak, czy projekt ustawy, tak jak pisze to "Polska" już w przyszłym tygodniu trafi do Sejmu.

- Są jeszcze elementy, które musimy poprawić w projekcie - tłumaczy posłanka PO i dodaje, że choć w dokumencie jest zapis o zakazie emisji reklamówek wyborczych, to nie jest on obligatoryjny.

- Zamiast wydawać miliony złotych na spoty, lepiej przeznaczyć je na podniesienie jakoś debaty publicznej - dodaje Pomaska.

Czy projekt ma szanse powodzenia? Nie wiadomo, bo choć popiera go PSL i SLD, niejasny stosunek do sprawy ma PiS.

- Nie ma w tym dla nas nic atrakcyjnego - mówi gazecie "Polska" Grażyna Gęsicka. Szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że dopiero co zmniejszono partiom subwencje o 41 procent, a teraz ma to być kolejne 25 procent, i zaznacza, że taki pomysł nie jest korzystny tak naprawdę dla żadnej partii prócz PO.

Partie powinny przeznaczać 15 proc. z otrzymywanych z budżetów pieniędzy na fundusz ekspercki. W rzeczywistości jednak prace think thanków jest mało efektywna.

Więcej na temat finansowania partii politycznych i zakazu emisji spotów - w dzienniku "Polska" .

Zakazać partiom puszczania spotów - popierasz pomysł PO?

DOSTĘP PREMIUM