Premier i prezydent osobno na uroczystościach w Katyniu

Prezydent i premier nie uczczą razem pamięci polskich oficerów zamordowanych w Katyniu - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Premier Donald Tusk wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu w Katyniu 7 kwietnia - powiedział IAR szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.

Według wstępnych uzgodnień obaj premierzy oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i prawdopodobnie wygłoszą krótkie przemówienia.

Prezydent Lech Kaczyński weźmie udział w uroczystościach 10 kwietnia - potwierdził szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Jak podkreślił, jest to główny termin uroczystości państwowej - polskiej, a prezydent został poproszony o przewodniczenie polskiej delegacji. "10 kwietnia będą obecni w Katyniu kombatanci, Polacy z różnych krajów świata, harcerze" - powiedział szef Kancelarii Prezydenta.

Mija 70. lat od przyjęcia uchwały przywódcy radzieckiej partii komunistycznej, nakazującej zamordowanie około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

Decyzją z 5 marca 1940 roku Józefa Stalina i Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) rozpoczęła się "zbrodnia katyńska" to znaczy wymordowania przez NKWD polskich jeńców wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Polaków zaczęto rozstrzeliwać już na początku kwietnia 1940 roku.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM