Wzrosło Komorowskiemu i to aż o 10 proc.

Nowy sondaż instytutu Homo Homini jest bardzo korzystny dla Bronisława Komorowskiego. Po raz pierwszy ma lepsze notowania niż Radosław Sikorski i gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę głosowałoby na niego prawie 40 proc. wyborców.

Sondaż przeprowadzono 2 marca dla "Dziennika Gazety Prawnej" i Polsatu News, już po agresywnym rozpoczęciu kampanii prawyborczej przez Radosława Sikorskiego. Nie pomogła ona ministrowi spraw zagranicznych, notowania - 33 proc. - prawie się nie zmieniły.

Bardzo zyskał natomiast Bronisław Komorowski. Poparcie dla niego wzrosło w ciągu miesiąca o prawie 10 proc. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, głos na niego oddałoby 38 proc. wyborców.

Tym samym po raz pierwszy wyprzedził w badaniach Sikorskiego. Wpływ na to mogły mieć agresywne ataki Sikorskiego na Lecha Kaczyńskiego oraz poparcie udzielone marszałkowi przez liczne grona polityków i osób związanych z Platformą Obywatelską.

Reszta bez większych zmian

Poparcie dla innych kandydatów zmieniło się nieznacznie. Drugie miejsce - zarówno w przypadku startu Komorowskiego jak i Sikorskiego - zajmuje Lech Kaczyński z wynikiem ok. 20 proc. Trzeci jest natomiast Jerzy Szmajdziński, dla którego poparcie waha się w granicach 11-12 proc.

Andrzej Olechowski - typowany na czarnego konia wyborów - traci poparcie. Głos na niego oddałoby zaledwie 7-9 proc. respondentów.

Trzy partie w Sejmie

Instytut przeprowadził również badanie poparcia dla partii politycznych. PO i PiS nieznacznie zyskują i cieszą się obecnie poparciem odpowiednio 42,5 i 29,5 proc. SLD może liczyć na głosy 11 proc. respondentów. PSL z czteroprocentowym poparciem znalazłoby się poza Sejmem.

Telefoniczny sondaż przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1071 dorosłych obywateli.

Przeczytaj cały raport

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM